Türk mutfağı için eylem planı çağrısı

Türk mutfağı için eylem planı çağrısı
07 Aralık 2018, 09:41
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İzmir'de bu yıl 4'üncü kez düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nde konuştu.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Firuz Bağlıkaya, İzmir'de bu yıl 4'üncü kez düzenlenen Uluslararası Gastronomi Turizmi Kongresi'nde konuştu. Bağlıkaya, dünyada turizm sektöründeki gelişimle birlikte rekabetin de günden güne arttığını yeni turizm eğilimleri arasında gastronomi turizminin hızlı bir şekilde öne çıktığını söyledi. Bağlıkaya, Ege'den Doğu Anadolu'ya Karadeniz'den Akdeniz'e kadar Türkiye'nin dört bir yanında dünyanın başka hiç bir yerinde rastlanamayacak bir lezzet kuşağının yer aldığını ifade etti.

İspanya 200 yemek çeşidiyle 10 milyon turist çekiyor

Gastronominin destinasyon tercihlerinde ana etkenlerin başında geldiğini ifade eden Bağlıkaya İspanya'nın sadece gastronomi turizmiyle her yıl 10 milyondan fazla turisti ülkesine çektiğini söyledi. Bağlıkaya, " İspanya 200 yemek çeşidiyle bu başarıyı elde ederken onlarca medeniyetin izleriyle lezzetlenen Anadolu sofrasının binlerce farklı yemeği kültürle yoğurulup türk insanının sıcaklığıyla sunulmasına ve eşsiz zenginliğe sahip olmasına rağmen hala dünyada yeterince bilinmemektedir" dedi.

Eylem planı en kısa sürede hayata geçmeli

Artık herkesin geç de olsa işin önemini ve değerini kavradığını belirten Bağlıkaya, " Uluslararası alanda türk mutfağını daha iyi tanıtabilmek için tüm paydaşlar bir araya gelmeli ve oluşturacağımız eylem planını en kısa sürede hayata geçirmeliyiz" diye konuştu. Turizmcilere Türkiye'nin gastronomi potansiyelini doğru tanıtıp anlatma görevinin düştüğünü belirterek " Türsab olarak Türkiye'nin zengin kültürel geçmişini turizm aktivitelerine dönüştürme konusnuda kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Özellikle Anadolu'nun gastronomik değerlerinin ön plana çıkarıldığı Türkiye'nin gastronomi turizmini geliştirme projesini yürütüyoruz" diye konuştu.

Yorumlar
Tosun Bengisu
08 Aralık 2018, Cumartesi 09:47
Türk mantısına, "ravioli", Türk lahmacununa, "Turkish pizza", çoban salatasına, "Greek salad" diye menülerinde yer veren restoranlarımız olduğu sürece Türk mutfağının dünyada tanınmasına daha çok zaman var. Bol lafla pek ilerlememiz mümkün değil. Saygılar.
Zafer Cengiz
08 Aralık 2018, Cumartesi 01:18
Gelişen Türk Turizmi 2002'deki 2.Şura'da Strarejik HAMLE kararı alarak 2007'de Milli Stratejisini ve 1.Eylem Planı'nı resmen yürürlüğe sokarak başlatılan toparlanma atılmlarının ''son 12 yıldır sekteye uğradığını görmeden'' ve bu durumu 3.Şura'da düzeltmemiş olarak.. El yordamıyla sürdürülen yöntemlerle ve parçacı yaklaşımlarla Nereye varabilir ? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha