Türk mutfağı 'Fon'la yurtdışına açılacak

Türk mutfağı 'Fon'la yurtdışına açılacak
01 Ocak 2019, 22:38
Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, Turizm Geliştirme Fonu (TGF) taslağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TURYİD Başkanı Kaya Demirer Türkiye’nin bu yılki 30 milyon dolarlık tanıtım bütçesini 5 katına çıkarmayı, amaçlayan Turizm Geliştirme Fonu’na yeme-içme sektörü olarak destek verdiklerini söyledi. Demirer, “Yurtdışına da daha çok nitelikli ve lüks restoranların çıkmasını da sağlayabiliriz. Türkiye Tayland, Peru ve İspanya’nın yaptığını yapabilir” dedi.

Yeme içme sektör hasılatının yüzde 1'i Fon'a

Hürriyet'ten Elif Ergu'nun haberine göre Demirer, “Bu fon tanıtım bütçesini tam 5 katına çıkarmayı hedefliyor. Yeme içme sektörü ve konaklama sektörünün hasılatlarından yüzde 1, acenta ve havayolu şirketlerinin hasılatlarından biraz daha düşük bir oran alınacak. Elde edilen fonun yönetimi de 3’ü kamu diğerleri özel sektör temsilcilerinin yer aldığı bir yönetim kurulu tarafından yapılacak. Hangi ülkeye nasıl bir tanıtım yapılacağına, hangi ülkede hangi değerlerimizi öne çıkararak tanıtım yapacağımıza, hangi ülkelerde restoranlar açılmasına hep birlikte stratejiler geliştirerek karar vereceğiz” dedi. Dünyadan farklı örnekler anlatan Demirer, turizmde gastronomi ile tanıtımın ülkelerin ligini değiştirdiğini vurguladı.

Türkiye'nin lezzetleri otomobil, moda, sanat fuarlarında da tanıtılacak

Türkiye'nin lezzetleri Bu fonun devreye girmesiyle birlikte Türkiye’nin lezzetleri yurtdışı turizm, moda, sanat, otomobil fuarlarında da pop-up lezzet duraklarıyla tanıtılacak. Demirer, “Kebap, gözleme mantığı dışında rafine lezzetlerimizi bu fuarlara da taşıyacağız” diyor. İlk hedeflerinin de Kyoto’da yapılacak turizm fuarı olduğunu söylüyor.

Sadece zincir restoronlar değil...

TURQUALTY kapsamında destekler olacağını da belirten, Kaya Demirer, “Önceleri şubeleri olan zincir restoranların yurtdışına çıkması desteklenecekti. Ancak Türkiye’nin en iyi şeflerinden, dünyada sıralamaya girmiş Mehmet Gürs’ün neden bir restoranı yurtdışında olmasın? Türkiye’de şubeleşmemiş ancak nitelikli çok iyi restoranlar da var. Bu fon ile birlikte bu konuda da hazırlık yapılıyor. Hem başarılı bir şekilde büyüyen yurtdışına açılan Nusr-et, Big Chefs gibi restoranlar hem de Mikla, Sunset gibi restoranların da desteklenmesi amaçlanıyor. Bunları yaparken de Türkiye’ye özgü ürünlerin öne çıkarılması planlanıyor” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha