Türk havayoluna yasak geldi Ruslar Mısır'da mahsur kaldı

Türk havayoluna yasak geldi Ruslar Mısır'da mahsur kaldı
30 Mart 2024, 10:17
Avrupa Birliği'nin Rusya nedeniyle Antalya merkezli havayolu şirketinin AB'ye uçuşlarını yasakladığını duyurması Mısır'a tatil yapan Rus turistlerin ülkede mahsur kalmasına sebep oldu.

Şarm El-Şeyh'ten Moskova'ya dün yola çıkmaya hazırlanan SM-903 sefer sayılı uçuştaki yolcular Moskova'ya uçamadı. Bunun sebebi Rus tur operatörlerinin Mısır charter uçuşlarını gerçekleştiren Antalya merkezli Southwind Airlines'e AB semalarının kapatılması.

Rusya'ya uçamayınca otele geri döndüler

Uçaktaki Rus turistler “ Bir saat kadar uçakta oturduk, pilot kalkacağımızı zaten duyurmuştu. Biz orada durduk ama 10 dakika sonra siyasi durum nedeniyle uçağımızın uçmasına izin verilmediğini söyledi.” dediler. Kabinde geçirilen iki saatin ardından Rus turistler tekrar havalimanına götürüldü, bagajları teslim edildi, pasaportlarına iptal damgası vurularak otellere götürüldü. Tourdom.ru'da yer alan habere göre Rusların ne zaman evlerine dönecekleri henüz bilinmiyor; yeni bir rota üzerinde anlaşmaya varmak zaman alacak.

Mısır uçuşlarında yeni rota bulması gerekiyor

Mısır'a charter uçuşları şu anda Rus tur operatörleri için Southwind Airlines tarafından gerçekleştiriliyor. Finlandiya ulaştırma otoritesi Traficom'un Southwind Airlines'e Antalya'dan Helsinki'ye uçuş izni vermedi. Finlandiyalı yetkililer, havayolunun aslında Rusya tarafından kontrol edildiğine inanıyor, bu da Avrupa yaptırımlarının Southwind Airlines'e de uygulanması gerektiği anlamına geliyor. Finlandiya'nın kararı önce Almanya ve Yunanistan, ardından Avrupa Birliği'nin geri kalanı tarafından da desteklendi. Artık Southwind'in Türkiye'den Rusya'ya gidiş-dönüş sefer yapan uçakları Karadeniz'in batısı üzerinden uçmak zorunda kalıyor.

Kısıtlamaların Rusya'dan Türkiye'ye yapılacak uçuşları hiçbir şekilde etkilememesi muhtemel. Ancak yakın gelecekte Mısır'a yönelik program büyük olasılıkla Güney Rüzgarı'nın Avrupa hava sahasını geçmeyeceği şekilde yapılandırılacak. Bu durumun da uçuş süresini artıracağı belirtiliyor.

Yorumlar
Gerçek adam
01 Nisan 2024, Pazartesi 02:11
Evet hep kendimizin olanı kötüleriz .
Doğru
31 Mart 2024, Pazar 02:33
Algı böyle oluyor işte Türk havayolları gibi gösterdiniz Allah cezamızı versin... Kendi ayağına sıkan heykelci zihniyet
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha