Turizmi yeniden canlandırmak için güvenlik ve tanıtım hamlesi

Turizmi yeniden canlandırmak için güvenlik ve tanıtım hamlesi
05 Şubat 2017, 11:51
Türkiye yeni turizm sezonuna yeni güvenlik önlemleriyle hazırlanıyor. Havaalanlarında İngiltere ve Almanya ile ortak güvenlik önlemleri alınacak. Ayrıca, Arap turistleri çekmek amacıyla Arap kanaat önderleri Türkiye’ye davet edilecek.

Türkiye, turist sayısını bu yıl yeniden artırabilmek için Arap yarımadasında bir dizi atağa kalkıyor. Türkiye’de ağırlanacak Arap kanaat önderlerine Türkiye’deki tatil beldeleri tanıtılacak. Bu isimlerden kendi ülkelerinde tanıtım yapmaları istenecek. Batılı turistlerin en fazla önemsediği konuların başında “güvenlik” gelirken bu konunun çözümü için de İngiltere ve Almanya ile ortak çalışma kararı alındı.

Araplara özel tanıtım yapılacak

Milliyet Gazetesi’nden Kıvanç El’in haberine göre Başbakan Binali Yıldırım’ın perşembe akşamı bir araya geldiği Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahad Al Fuhaid’ı kabulünde de yeni birçok proje gündeme geldi. Turist sayılarının artırılması ve bu amaçla Arapça konuşulan dünyadaki tanıtım faaliyetlerine hız verilmesi konusunda anlaşma sağlandı.

Görüşmede Arap turist sayısını artırmak için Arap kanaat önderlerinin Türkiye’de ağırlanması ve bu kanaat önderlerinin sosyal medya ve yazılarında Türkiye’yi yazmaları konusunda anlaşmaya varıldı. Arap yarımadasındaki ülkelerden tanınmış, yazar, oyuncu, kanaat önderi isimler Antalya, İzmir, İstanbul gibi turizm bölgelerinde ağırlanacak.

Ayrıca Arap ülkeleri ile uçak seferlerinin artırılmasından Türkiye’nin bu ülkelerde kapsamlı tanıtım yapmasına kadar birçok yeni proje de hayata geçirilecek.

Güvenlik önlemleri artırılacak

Başbakan Binali Yıldırım’ın İngiltere Başbakanı Theresa May ve Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmelerinde de turizm konusu ele alınırken her iki liderle de havaalanları ve turizm beldelerinin güvenliği konusunda tatbikat ve yeni çalışmaların yapılması konusunda uzlaşmaya varıldığı öğrenildi. Avrupalı turistlerin ana gündemi “güvenlik” olurken Türkiye, bir hamle yaparak her iki ülke temsilcilerinin güvenliği test etmelerini istedi. Bu kararın Avrupa’daki büyük turizm şirketlerini etkilemesi bekleniyor. Havaalanında hangi güvenlik teçhizatı, önlemi gerekiyorsa alınması konusunda Türkiye taahhüt verirken, aynı zamanda Türkiye de bu ülkelerdeki havaalanlarını inceleyecek ve güvenlik açıkları varsa tespit edecek.

Öte yandan Avrupa’nın en önemli turizm etkinliği olan Berlin Turizm Borsası’na da bu yıl her yıl olduğunun aksine daha kapsamlı katılım gerçekleşecek. Yıldırım’ın Merkel ile görüşmesinde bu konunun da gündeme geldiği ve Merkel’in bu fuarda Türkiye’den geniş katılım beklediklerini ilettiği kaydedildi.

Almanya’dan gelecek turist için kampanya

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurtdışındaki Türk vatandaşlarına, “Komşunu da al, Türkiye’ye tatile gel” şeklindeki çağrısı Alman basınında yankı buldu. Alman yayın organı Bild, bu çağrıyı, “Türkiye, büyük fırsatlar, sübvansiyonlu uçuşlar ve ücretsiz çocuk kampanyasıyla yurtdışındaki vatandaşlarını kendi ülkelerinde tatil yapmaya davet ediyor” diye duyurdu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha