Turizme denizanası darbesi!

Turizme denizanası darbesi!
26 Eylül 2023, 14:29
İzmir’in turistik İlçesi Foça’da Ağustos Ay’ı başından beri yoğun olarak görülen denizanası istilası turizmi olumsuz etkiledi.

İzmir’in turistik İlçesi Foça’da Ağustos Ay’ı başından beri yoğun olarak görülen denizanası istilası turizmi olumsuz etkiledi. İlçe merkezindeki Büyükdeniz ve Küçükdeniz Limanları çevresindeki plajlarda görülen iri denizanaları denizden yararlanmak için ilçeye gelenlerin sayısını yüzde 70’lere varan oranlarda azalttı. İlçe merkezinde yoğunluk yaşanırken, 4-5 kilometre uzaklıktaki plaj ve koylarda denizanalarının yok, yada yok denecek kadar az olduğu bildirildi.

Foça’da; bir buçuk ay kadar önce tek tek görülmeye başlayan, daha sonraki günlerde büyük gruplar halinde ve daha iri yapılı olarak çoğaldığı izlenen, ilçe merkezinde özellikle Büyükdeniz sahilini istia eden denizanalarının varlığı sürüyor. Mevsimsel olarak sahile vurarak ölmesi beklenen denizanalarının çokluğu denize girmek isteyenleri tedirgin ediyor. Bu nedenle ilçe merkezinde ki plajlar mevsimi boş olarak geçiriyor. İlçeye 4-5 kilometre kadar uzaklıktaki bazı plaj ve koylarda ise denizanaları ya hiç görünmüyor, yada yok denecek kadar az miktarda oldukları için vatandaşlar rahatlıkla denize girebiliyorlar.

Vatandaşlar ve turizmciler; bazı bilim ve deniz insanlarının; iklim değişikliğine, balık popülasyonundaki azalmalara ve kirliliğe bağlı nedenlere bağladığı artışın Ağustos ve Eylül aylarında turizmi adeta vurduğunu, bu yılın turizm sezonunun büyük ölçüde kaybedildiğini, popülasyonun azalmamasının gelecek yıllar içinde tehlike oluşturduğunu dile getirerek gerekenin yapılması konusunda ilgililere çağrıda bulundular.

86 YAŞINDAYIM DAHA ÖNCE FOÇADA BU KADAR DENİZ ANASI GÖRMEDİM

86 yaşındaki Mustafa Dinler; 50 yıldan fazla bir süre denizde çalıştığını, balıkçılık yaptığını, ama bu yoğunlukta denizanasını Foça sularında ilk kez gördüğünü söyledi. Mustafa Dinler; “Foçalıyım. 86 yaşındayım. Dokuz yaşından beri deniz üzerindeyim. Babamla. Taa yelkenli zamanlarından. Annem, babam burada doğma. Annem, babam, teyzelerim, ben Foçanın deniz fenerinde büyüdük. Şimdiye kadar bu çoklukta denizanasına hiç rastlamadım. Böyle bir vaka yok, İklim değişikliğinden olduğunu sanıyorum. Çeşitli şeyler var bunları etkileyen. Yapılacak bir şey yok gibi görünüyor. Okyanustan geliyorlar. Son zamanlarında çıkıyor, buralarda intihar ediyorlar.“dedi.

FOÇA TURİZMİ YARA ALDI

İlçede 50 yıldır turizme yönelik olarak çalıştığını belirten işletme sahibi Sebahattin Karaca daha önce hiç görülmediği kadar çok görülen denizanalarının Ağustos ve Eylül aylarında Foça turizmine büyük zarar verdiğini söyledi. Sebahattin Karaca; “Elli yıldır Foça’da turizm işletmeciliği yapıyorum. Foça turizmi son yıllarda son derece umut veren bir durumdaydı. Ama maalesef bu sene deniz analarının yaklaşık bir bir buçuk aydır körfezimizi istila etmesinden dolayı turizmde biraz yara aldığımızı söyleyebilirim. Bunlar yakın bir zamanda gider mi gitmez mi veya gitmesi için neler yapılır, hangi tür bilimsel çalışmalar yapılır bilemiyorum. Ama şu an için söyleyebileceğimiz tek gerçek var. O da şu. Denizanası; özellikle Ağustos ve Eylül ayında Foça turizmine maalesef çok zarar verdi.” Dedi.

Yorumlar
Cinar
29 Eylül 2023, Cuma 05:50
Pislikden Businese izindeydim heryer cop ve pislikti
Murat Can
28 Eylül 2023, Perşembe 03:12
Bu denizanaları pişirip yenebiliyormuş.Sağlığa da faydalıymış.Avlanmasını ihracatını vs.teşvik etsek sayıları azalmaz mı?
Ayşe kop
27 Eylül 2023, Çarşamba 09:47
Maalesef dikilidede ayni sorun var kabakumda da sahiller bomboş kaldı valla seneyede olursa ne yaparız bilmiyorum
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha