Turizmde yabancı çalışan sınırı tamamen mi kaldırılacak?

Turizmde yabancı çalışan sınırı tamamen mi kaldırılacak?
03 Nisan 2021, 13:15
Turizm yasasında yabancı çalışanlarla ilgili düzenlemenin TBMM’deki görüşmelerde sınırlamanın tamamen kaldırılacağı iddia edildi.

TBMM’de görüşmeleri başlayan turizm yasasında yabancı çalışanlarla ilgili düzenleme tartışmalara neden oldu. Milletvekilleri düzenlemeyle, tesislerde yabancı çalışan sınırının kaldırılacağını belirtirken, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı Tahir Akyürek, “(Sınır) Şu anda yüzde 10’muş, yüzde 20’ye çıkıyor” dedi.

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda perşembe günü yapılan görüşmelerde, bu düzenleme tartışmalara neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, “Türkiye’de 10 milyondan fazla işsiz var, bu yetmezmiş gibi turizm tesislerinde çalışan yabancı sayısıyla ilgili bütün kısıtlamaları kaldırarak, bunu serbest hâle getiriyorsunuz” derken, CHP Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, “Siz bir madde koyuyorsunuz, yabancı sınırını ortadan kaldırıyorsunuz. Yüzde 10’ken ortadan kaldırıyorsunuz. Bu ne demek biliyor musunuz? Ben, Kazakistan’dan, Suriye’den 300 dolara çalışan eleman getiririm, çalıştırırım burada otellerde” ifadelerini kullandı. Teklifte ilk imza sahibi olan AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu ise, yabancı çalışanlarla ilgili olarak, “Yabancı personel çalıştırma Aile, Çalışma Bakanlığı’nın yasasına göre yapılır. Yaptığımız bu... Orada yüzde 20, beşte 1 şartı var, aynı şart devam ediyor. Yaptığımız hiçbir şey yok burada” açıklamasında bulundu.

Yabancı çalışanlarla ilgili tartışmalar, tutanaklara şöyle yansıdı:

· Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan: Çalışma Bakanlığı’yla ilgili mevzuat var.

· CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: O zaman buna ne gerek var zaten Çalışma Bakanlığı’nın izniyle yüzde 20 çalıştırabiliyor. Şu anda da çalıştırabiliyor. Şu anda çalıştırabildiğine göre bu kanun maddesine o zaman ne gerek?

· Komisyon Başkanı Tahir Akyürek: Şu anda yüzde 10’muş da yüzde 20’ye çıkıyor.

· CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat: Yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkınca yüzde 100 artmış oluyor biliyorsunuz değil mi?

· CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu: Bakın, bu ucuz iş gücü demek. Şimdi Suriyeliler… Türkiye’de şu anda özellikle belli bölgelerde Suriyeliler, Afganlar, Özbekler, Kazaklar, Afrikalılar ciddi bir nüfusa sahipler.

Yorumlar
H.o
05 Nisan 2021, Pazartesi 12:08
Beyler türk işçilerin çoğu burnu havada çalışmıyorlar elimden gelse hiç türk işçi almam, abim çalışmıyorlar o kadar
İshak okulevi
04 Nisan 2021, Pazar 10:15
Turizm de yabancı uyruklu çalışanları çoğaltmak değil kaldırmak gerekiyor. Türk vatandaşı onlar kadar değer verilmiyor zaten. Önce kendi milletinin çalışmasını sağlamak gerekiyor. sonrada işsizlik oranı artıyor diyorlar. onların maaşları Döviz kuru bizlere gelince de asgari ücret. Böyle sistemin kime ne faydası var. Olan her zaman ki gibi Türk halkına oluyor. Başımızdaki liderler neden kendi halkına sahip çıkmıyor. Oy zamanı gelince de kırk takla atarlar. Yazıklar olsun
Ulvi
03 Nisan 2021, Cumartesi 11:26
Turizme çalıştıracak eleman bulamıyoruz bizim gençlerimiz turizm meslek olarak görmüyorlar mecburen dışarıdan yabancı eleman çalıştırmak zorunda kalıyoruz
Can
03 Nisan 2021, Cumartesi 08:32
Yurt disindan eleman getirmek cok iyi degil Vatanimizda işsiz olanlar fazdadir ILLAKi RUSCA BILEN.LUTFEN TURKIYE ICERISINDE ELEMAN ALALIM DOVIZIMIZ TURKIYEDE KALSIN DISARIYA CIKMASIN.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha