Turizmde Rusya'ya özel strateji

Turizmde Rusya'ya özel strateji
12 Mart 2019, 11:35
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Rusya’nın köklü gazetelerinden Komsomolskaya Pravda'ya demeç verdi. Ersoy, Rusların Türkiye'ye daha çok gelmesini sağlayacak projelerden bahsetti.

Rusya’nın köklü gazetelerinden Komsomolskaya Pravda Türkiye özel yayını yaptı.16 sayfalık yayın bugün açılışı gerçekleştirilen MITT Moskova Uluslararası Turizm Fuarı 2019’da da dağıtıldı. Yayında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un demeci de yer aldı.

Antalya, Bodrum, İzmir ve Dalaman'a da business classlı servisler geliyor

İki ülke arasında kuvvetli bir turizm bağı olduğunu vurgulayan Ersoy, “Rus turistler ülkemiz için yalnızca nicelik değil nitelik açısından da çok önemli bir yere sahip. Türkiye’nin turizm açısından Rusya için çok özel ve nitelikli planları var. Gelir grubu yüksek Ruslar’ın Avrupa yerine, Türkiye’yi tercih etmeleri için gerekli alt yapıyı, imkanları ve onların isteklerine uygun turizmi sunmayı hedefliyor ve bu hedefe uygun çalışmaları süratle hayata geçiriyoruz. Artık tarifeli seferler ile Antalya, Bodrum, İzmir, Dalaman havalimanlarına business classlı servisler gerçekleştirilecek. Turizm meslek liselerimizde de 2019 itibariyle Rusça’yı zorunlu lisan kapsamına aldık. Bunlara benzer güçlü adımlar atmaya devam edeceğiz. Yatırım, ulaşım, personel eğitimi gibi konulara dair her türlü proje hızla tamamlanacak” dedi.

Rusya birçok organizasyonda “Onur Konuğu Ülke”

Bu yılın “Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı” ilan edildiğine de dikkat çeken Ersoy, Rusya’nın birçok organizasyonda “Onur Konuğu Ülke” olacağını kaydetti. Ersoy Türkiye-Rusya Karşılıklı Kültür ve Turizm Yılı açılış etkinliğini, 8 Nisan 2019’da Bolşoy Tiyatrosu’nda gerçekleştireceklerini ve Rusya'da ve Türkiye'de çeşitli etkinliklerle sürdüreceklerini vurguladı.

Mersin’e, Ege’ye tüm illere özel strateji

Turizmi bilinen destinasyonların dışına da taşıyacaklarını belirten Ersoy, " Örneğin Akdeniz Bölgesi’nde ve özellikle Mersin’de yeni turizm alanları yaratmayı planlıyoruz. Birkaç yılda yapacağız. Ege Bölgesi’nin önümüzdeki dönemde Ruslar için de popüler olmaya başlayacak. Potansiyeli olan bütün ilerimizin öne çıkan özelliklerini bir tanıtım kampanyası ile anlatmaya başlıyoruz” dedi.

Bana görev verildiğinde mutlulukla kabul ettim

1985 yılından beri bilfiil turizm işiyle uğraştığını belirten Ersoy, “Bu zamana kadar pek çok kez, turizm politikalarıyla ilgili olarak ‘Keşke şöyle olsaydı, daha iyi olurdu’ dediğim düşüncelerim vardı. Örneğin, Türkiye’nin çok güçlü bir gastronomi ülkesi olmasına rağmen bu farkındalığın yurtdışında yeterince yaratılamadığını düşünüyorum. Bu görev bana verildiğinde mutlulukla kabul ettim. Ülkemiz gastronomisinin uluslararası arenada ön plana çıkarılacağı tanıtım faaliyetlerine başladık. Kongre turizminde yeniden eski gücümüze kavuşacağımız dönemlere girmek üzereyiz. Son 4-5 yıldır sağlık konusunda da önemli yatırımlar yapıldı” diye konuştu.

Yorumlar
Mustafa Mutlu
12 Mart 2019, Salı 05:25
Sayin Bakan ve yetkililer, Turizmin nitelikli kisiler tarafindan yapilmasi icin yeni tedbiler almaniz gerekli.Acik kapi politikasi ulkemizi niteliksiz firmalar ve gayriresmi calisan sahislara mahkum etmesin.Biz kaliteli insan gucune ve potansiyele sahip bir ulkeyiz.Istanbul kacak rehberlik ve hanutculuk v.s insanlarla dolup tasiyor.Lutven denetim yapilsin ve turizim polisine yetki verilsin.13 milyon senede ziyaretcici olan Istanbulu bir tane ekip denetleyebilor mi ?
Ruziye Güney
12 Mart 2019, Salı 03:12
Sayın Bakanımız, Rusca dilinde çalışan belgesiz kaçak tur düzenleyen şahıslar var. Denetim yöntemleri ni değiştirmeniz gerekiyor. Denetim ekibi validen v.s kurumlardan gideceği bolgeye izin alması gerekiyor. Avrupa bu konuda çok başarılı belki bizde de yenilik yapmak ve yöntemlerimizi geliştirmek gerekiyor. Bu kacaklar ülkemizi yanlış tanıtıyor ve ekmeğimizi çalıyor. Rusya ve eski Sovyetler birliği ülkelerinden her gelen bu işi yapmakta. Çözüm istiyoruz!
Zafer Cengiz
12 Mart 2019, Salı 02:19
2002 den bu yana 2.HAMLE YAPMAYA NIYET EDEREK #MilliSTRATEJİ'sini unutmuş olan #TürkTURİZMİ ARTIK el yordamı Taktiklere Strateji DEMESİN LÜTFEN..! #TAG*Medya http://www.ha-ber.com/almanlar-turkiyeye-gelmekten-vazgecti/112099
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha