Turizmde kış sezonu ‘zirve’ hedefiyle başlıyor!

Turizmde kış sezonu ‘zirve’ hedefiyle başlıyor!
18 Aralık 2023, 14:32
Tatilsepeti CEO’su Kaan Karayal kış turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de her yıl ortalama 4 milyon kişi kayak tatiline çıkıyor. Kış turizminde ilgi çeken kayak merkezleri arasında Uludağ, Kartalkaya, Sarıkamış, Palandöken’in yer aldığına; ancak tesis fiyat kalite dengesi, pist sayısı ve rakım & kar yağışı gibi sebeplerle yurt dışı kayak merkezlerinin de tercih edildiğine dikkat çeken Tatilsepeti CEO’su Kaan Karayal, ‘’Kış turizmi potansiyelimizin geliştirilmesi mümkün, daha çok tanıtım yaparak ve fiyat dengesiyle kayak tatilinde daha çok doluluk oranına ulaşabiliriz’’ diyor

Her köşesi ayrı cennet her mevsimi ayrı güzellikte yaşanan ülkemizde, sezonun ilk kar yağışıyla birlikte kış turizmi hareketliliği de başladı. Yılda ortalama 4 milyon kişinin kayak turizmine çıktığı ülkemizde turizmcilerin sezon beklentisi büyük. Kayak tatili kampanyalarıyla hareketliliğin başladığına, kış turizmini besleyen termal tatilin de talep gördüğüne dikkat çeken Tatilsepeti CEO’su Kaan Karayal, ‘’Kayak tatili tercihlerinde kayak merkezlerindeki pist sayısı, tesis kalitesi, coğrafi konum ve popülerlik gibi nedenler belirleyici olarak öne çıkıyor. Elbette hava koşulları da önemli bir tercih sebebi. Ekonomik durum kış tatili alışkanlıklarında bir başka belirleyici sebep. Geçtiğimiz sezon yeterli kar yağmadı. Deprem oldu, kar ondan sonra yağdı. Sezon da beklentinin altında kalmıştı. Aslında her mevsim olduğu gibi kış turizminde de büyük bir potansiyele sahibiz. Ülkemizde her yıl ortalama 4 milyon kişi kayak tatiline çıkıyor. Bu sezon kar daha erken düştü, daha yüksek talep bekliyoruz’’ diye konuştu. Kar kalınlığı, sezon uzunluğu, rakım ve hava sıcaklığı kriterleri ile fiyat artışları baz alındığında dış kayak merkezlerinin de tercih edildiğini belirten Kaan Karayal; şunları söyledi:

‘’Yurt içindeki tesis fiyatları ve ekonomik gelişmeler tatil alışkanlıklarında önemli kriter. Bulgaristan'da Bansko, Pamporovo; Bosna Hersek'te Jahorina, ülkemizde ise Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Sarıkamış ağırlıklı tercih edilen kayak bölgeleri. Yurt içinde kış tatili gecelik kişi başı 750 liralarla mümkün. 5 günlük bir kayak tatili yurt içinde ulaşım dahil kişi başı 8-10 bin TL’den, yurt dışı turlarında ise otobüslü 119 Euro’dan başlıyor. Kış turizminin daha çok geliştirilmesi, yarattığı ekonomik değerin artırılması mümkün. Türkiye’nin kayak potansiyelinin ve çeşitliliğinin ulusal ve uluslararası alanda geliştirilmesine, daha çok tanıtılmasına önem verilmeli.’’

Kayak destinasyonlarında yüzde 40’a varan indirimler

Kış tatili kampanyalarında yüzde 40’a varan indirimler dikkat çekiyor. Yurt içi kayak turizminde öne çıkan Kartalkaya, Sarıkamış ve Palandöken bölgelerinde ücretsiz skipass, Palandöken, Sarıkamış bölgelerinde ücretsiz transfer fırsatları sunan Tatilsepeti tüm kayak tatili destinasyonlarında yüzde 40’a varan kampanyalar düzenliyor.

Tüm indirimlere ek olarak; Tatilsepeti’nde kış tatilini planlayanlar seçili yurt içi otellerde geçerli olmak üzere 30.000 TL ve üzeri harcamalarda 1000 TL indirim kuponu KIS1000’i kullanabilecek. Tatilsepeti’nde 119,00 Euro’dan başlayan yurt dışı kayak turlarına da erişmek mümkün.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha