Turizmde istihdama katkı sağlayacak proje geliyor

Turizmde istihdama katkı sağlayacak proje geliyor
02 Mart 2017, 10:15
Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç'ı makamında ziyaret eden ASYA - BYK Başkanı Ali Bilir "Maltepe'de turizmi geliştirmek için belediyemiz ile her zaman işbirliği yapmaya hazırız" dedi.

İlçe belediyelerine yönelik ziyaretlerini sürdüren Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Asya BYK Başkanı Ali Bilir ve yönetim kurulu Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Ali Kılıç ve Asya BYK Yönetim Kurulu üyeleri daha sonra Maltepe’de faaliyet gösteren seyahat acentelerini ziyaret ederek sorunlarını dinledi.

Turizm Haftası için belediye ile ortak çalışma

TÜRSAB - Asya BYK Başkanı ve Bilir Turizm’in sahibi Ali Bilir ve yönetim kurulu üyeleri ilk olarak Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç’ı makamında ziyaret etti. Fikir alışverişinin yapıldığı görüşmede bu yıl düzenlenecek olan Turizm Haftası'nda Maltepe’ye nasıl bir düzenleme ve çalışma yapılmalı konusunda görüşmeler yapıldı.

Görüşmede Başkan Ali Bilir, Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Asya Bölgesel Yürütme Kurulu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Amacımız farklı ilçelerde Turizm Festivalleri düzenlemek

İstanbul'da 6 bölge yürütme kurulu olduğunu bunun bir tanesinin ise Asya BYK olduğunu ifade eden Başkan Bilir, İstanbul’un Anadolu Yakası'nda 751 üyemiz var. Bölgemizdeki turizm etkinlik ve aktivite sayılarının artması için kamu ve yerel yönetimlerle işbirliğini geliştirmek için çalışıyoruz. İstanbul’un Anadolu Yakası'nda bulunan ilçelerimizde belediye başkanlarımızla, sanayicilerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızı tek tek ziyaret edip fikir alışı verişinde bulunuyoruz. Yaptığımız görüşmeler sonunda turizme yönelik nasıl katkıda bulunabiliriz. Bu çalışmaları Turizm Festivali'ne nasıl dönüştürebiliriz sorusuna cevap arıyoruz’ dedi.

TÜRSAB Asya BYK Başkanı Ali Bilir, Maltepe’de turizm ile ilgili neler yapılabilir. İlçenin turizm potansiyeli ile ilgili görüşme sonrasında Maltepe'de bulunan acenteler, oteller, restoranlar başta olmak üzere turizme hizmet veren kuruluşlara destek vererek turizmin canlandırılması gerektiğini belirtti. Kendilerinin sivil toplum kuruluşu olarak her zaman hazır olduklarını ortak bir çalışma yapmayı planladıklarını belirtti.

Maltepe'nin tarihi ve doğasıyla ile önemli bir lokasyon olduğunu belirten Başkan Ali Bilir, Maltepe ilçemizin yerli ve yabancıların uğrak merkezi haline getirilmesi gerek. İnsanlar buraya günübirlik olarak değil, konaklama için gelmeli. İlçenin tarihi ve yapısını inceleme imkanı bulmalı. Bu açıdan belediyemiz ile her zaman işbirliği yapmaya hazırız. Bunun için buradayız" dedi.

Yeni projelerle Maltepe tarihi ve turistik merkez haline gelecek

Maltepe'deki çalışmalar hakkında bilgi veren Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç: "Geçtiğimiz yıl Cumhuriyetimizin 93’üncü yılında ilçemizi 17 eserle taçlandırdık ilçemize çok sayıda eserler kazandırdık. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Maltepe’de antik kalıntılara rastlanan Fındıkbayır Tepesi’ni SİT alanı ilan etti. SİT alanı ilan edilen Başıbüyük Mahallesi’ndeki Tarihi Fındıkbayır Tepesi’nin korunup yaşatılabilmesi için İstanbul 5 Nolu Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Maltepe Belediyesi 33 hektarlık alanda ortak çalışma yürütecek. 600 yıllık tarihi Beşçeşmeler semtindeki değişim, tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar kapsamında alan süslemesinde dünyada ilk kez özel bir sanat tekniği olan yontubezek kullanılırken meydan düzenlenmesi yapıldı. Beşçeşmeler’deki binaların dış cepheleri restore edilmeye başlandı. Bu çalışmaların ilçemizin tarihi ve turistik yaşantısına bir hareketlilik getirmesi bekleniyor" diye konuştu.

Maltepe’de devam eden birçok projenin olduğunu belirten Başkan Ali Kılıç, Maltepe’nin çehresini değiştirecek olan, Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi (MEXPO) hakkında açıklamalarda bulundu.

Asya ile Avrupa’nın en önemli fuar merkezi olacak

Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi'nin (M'expo) yılda yaklaşık 200'den fazla fuara ev sahipliği yapması öngörülüyor. M'expo Center, Asya ile Avrupa arasındaki en önemli fuar merkezlerinden biri olacak. Maltepe Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi yaklaşık 1 milyon metrekare alana sahip olacak.

M'expo sadece Maltepe'nin değil Türkiye'nin projesi

M’expo Center, sadece bir Maltepe projesi değil, bir Türkiye projesidir. Dolayısıyla da bu proje, istihdama ciddi şekilde katkısı sağlayacak ve üstelik bu katkı sadece Maltepe ile sınırlı olmayacaktır. 10 bin ya da 20 bin istihdamdan söz ederken, sadece M’expo Center Uluslararası Fuar, Kongre ve Yaşam Merkezi’nde çalışacak kişi sayısından söz etmiyoruz. Ulaşımdan lojistiğe, konaklamadan hediyelik eşyaya, gıdadan giyime, reklamcılıktan halkla ilişkilere, medyadan sağlığa, hemen her sektör böylesine büyük bir proje sayesinde uygun pozisyon alacak ve bunu da ilave istihdamla ancak çözebilecektir. Bütün bu sektörlerdeki istihdam rakamları da dahil edildiğinde, fuar tüm aşamaları tamamlanarak yüksek kapasiteyle çalışacak hale geldiğinde istihdam da 25 bini bulacak.

Türkiye'nin ilk ve tek yeşil fuar ve kongre alanı olacak

M’expo Center, Maltepe’nin yeşil ve mavisini yok etmeyecek, aksine Türkiye’nin ve bölgenin, ilk ve tek yeşil fuar ve kongre alanı olacak. Projenin en dikkat çeken özelliğiyse, çevreci şekilde inşa edilecek olması. Fuarın yapımında güneş enerjisi ile aydınlatma ve çevreyle uyumlu inşaat malzemeleri kullanılacak. Ayrıca merkezde, fuar ve ticari alanların dışında, sosyal, kültürel ve sportif etkinlik alanları, gezi parkurları, kültür-sanat etkinliklerinin yapılacağı alanlar da olacak. M’expo Center ile yılın 365 günü toplamda 200 fuara ev sahipliği yapacağız.

Üyeleri ziyaret ettiler

Türkiye Seyahat Acenteler Birliği (TÜRSAB) Asya BYK Başkanı Ali Bilir ve Yönetim Kurulu daha sonra Maltepe’de bulunan seyahat acentelerini ziyaret etti.

Başkan Ali Bilir, seyahat acenteleri ziyaretlerinde acentelerin sorunlarını diledi. Karşılıklı fikir alışverişinden sonra Bilir, acentelere çalışmalarında başarılar diledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha