Turizmde istihdam SOS veriyor!

29 Nisan 2021, 22:39
Türkiye’nin önde gelen 4 turizm portalının hayata geçirdiği Turizm Meclisi TV, turizm gündemini değerlendirmeye devam ediyor. Kanalın ilk programlarından Turizm Arenası, ilk bölümünde Rusya pazarında yaşanan kriz ele alırken ikinci bölümde “Turizm İstihdamını” değerlendirdi.

Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim moderatörlüğünde gerçekleştirilen programa Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan ve Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş katıldı.

Turizm Güncel Haber Koordinatörü Savaş Daş, turizmde istihdam konusunun Türkiye’de kanayan bir yara olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Daş, “Birkaç grup dışında turizm sektöründe turizm istihdamı sömürü üzerine dayalı. Sektörde sezonluk çalışıp paralarını alamayanlar var. Bu ülkede askıda turizm işçisi diye bir kavram var. Öncelikle turizm sektörümüzün bu istihdam modelinden ayrılması gerekiyor” dedi.

Turizm Ajansı Yazarı Yılmaz Keleş ise Türkiye’de turizmin kendi koşullarında plansız bir şekilde geliştiğini belirtirken sektörün istihdam politikasının da plansız ve kendiliğinden geliştiğini söyledi. Türkiye’deki turizm istihdam modelinin modern ve sosyal devletlerde kabul edilebilecek bir model olmadığını ifade eden Keleş, “Türkiye’nin kendisine uygun, işçiyi koruyan bir modele ihtiyacı var. Türkiye’de milyonlarca işsiz varken biz yurt dışından binlerce yabancı işçi getiriyoruz. Bu durum yanlış bir kurgunun olduğunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

Turizm Aktüel Yayın Yönetmeni Hasan Arslan da Külliye’deki toplantı ve kararları değerlendirdi. Kısa Çalışma Ödeneği’nin uzatılmasını olumlu bulduğunu belirten Hasan Arslan, “KÇÖ 3 ay daha uzatılması olması gereken bir durumdu. Peki, sonra ne olacak? Çalışanlar şu an çok mağdur. Askıda olan binlerce çalışan var ve bu çalışanların durumunun bir an önce ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Programın moderatörlüğünü üstlenen Tourism Today Genel Yayın Yönetmeni Haluk Özsevim ise istihdam sorununun işletme sahiplerinin kendi başlarına çözemeyeceği bir durum olduğunu ifade etti. Özsevim: “Devlet ve iş veren birlikte hareket etmeli. Eğer turizm, stratejik bir sektör olarak kabul ediliyorsa istihdam sorunları ve mevcut model çözüme kavuşmalı. İstihdam konusunda sorunlarını çözemeyen işletmeler global anlamda başarı yakalayamaz. Bu model ile devam edersek turizm sektörü çalıştıracak eleman bulamaz” diye konuştu.

Yorumlar
Ferit Volkan
02 Mayıs 2021, Pazar 10:22
Çok yararlı bir toplatı yapmışsınız katkıda ve sizi tebrik ederim. Katılımcıların değerli görüşlerine katılıyor ve ne acıdırlar bu konu yaklaşık 50 yıldır konuşulan konudur. Ve hep ertelenmiştir: Özellıkle sezonluk çalışan konaklama tesislerinin çalışanlarına Kamu tarafından işletmeci kanalıyla destek sağlanmalıdır.Bu destek işletmeci veya yatırımcının bünyesinde bulundurmaya devam edeceği nitelikli personel yetiştirmeye neden olacağı gibi yetişmiş personelinde sektörde kalmasını sağlayacaktır.Ayrıca Bakanlığın yapmış olduğu toplantıya sektöre milyarlar yatırım yaparak istihdam yaratan ve riske giren Yatırımcılar Derneği Başkanı Sn Oya Narini çağırmamasıda Bakanlığın büyük bir ayıbıdır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha