Turizmde en büyük iş gücü kaybını onlar yaşadı

Turizmde en büyük iş gücü kaybını onlar yaşadı
25 Temmuz 2022, 15:34
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yapılan araştırmaya göre turizm sektöründe en büyük istihdam kaybını seyahat acentaları yaşadı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC) tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, AB genelinde yaklaşık 1,2 milyon turizm çalışanının sektörü bırakması durumunda seyahat ve turizm sektörünün toparlanması ciddi risk altına gireceği belirtildi.

WTTC’nin yayımladığı raporda bu yaz yaşanan insan kaynağı sıkıntısının acil bir duruma işaret ettiği belirtiliyor. Pandeminin zirve yaptığı 2020 yılında AB'deki seyahat ve turizm sektöründe yaklaşık 1,7 milyon işyeri kayba uğradı. Hükümetler 2021’de karantina önlemlerini gevşetmeye başladıklarında gezginler hareketlendi ve iyileşme başladı. Bu süreçte yaklaşık 571 bin işyeri kapanmaktan kurtarıldı.

WTTC tahminlerine göre sektördeki toparlanma bu yıl hızlanarak devam edecek, %32,9'luk artışla neredeyse pandemi öncesi seviyelere ulaşacak ve AB ekonomisine doğrudan katkıda bulunacak. WTTC başkanı ve CEO'su Julia Simpson, "Avrupa, 2021'de tüm dünya ortalamasından daha güçlü bir toparlanma eğilimi gösterdi. Bununla birlikte, mevcut iş gücü sıkıntısı bu eğilimi geciktirebilir. Seyahat endüstrisinin sunabileceği kariyer fırsatlarını arayan insanlara en iyi fırsatları sunmak için hükümetler ve özel sektör birleşmeli” dedi.

En çok açık seyahat acentalarında

Rapora göre, yoğun yaz döneminde çok sayıda boş pozisyonun açıkta olduğu belirtilirken neredeyse üç açık pozisyondan birinin olduğu seyahat acentelerinin %30'luk istihdam sıkıntısı ile en fazla etkilenen iş kolu olduğu belirtildi. Seyahat acentalarını her beş pozisyondan birinde arayışta olan %22 ile havacılık ve %21 ile konaklama sektörleri takip etti.

Turizm sektörü neler yapmalı?

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) ve Avrupa Seyahat Komisyonu (ETC), bu acil ve önemli sorunu çözmek için hükümetlerin ve özel sektörün uygulayabileceği altı önlem açıkladı:

*Ülkeler arasında işgücü hareketliliğini kolaylaştırmak

*Esnek ve uzaktan çalışmaya izin vermek

*Onurlu bir çalışma sağlamak

*Sosyal güvenlik ağları oluşturmak

*Kariyer gelişim fırsatları yaratmak

*Eksiksiz bir eğitim sunarak yetenekleri yükseltmek

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha