Turizmcilerin 'Ertelensin' çağrısına Bakan Ersoy'dan ilginç cevap!

Turizmcilerin 'Ertelensin' çağrısına Bakan Ersoy'dan ilginç cevap!
29 Kasım 2022, 12:19
1 Ocak'ta yürürlüğe girecek konaklama vergisiyle ilgili Turizmcilerin 'Ertelensin' çağrısı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine de taşındı.

2023 bütçe teklifine göre, gelecek yıl konaklama vergisinden 2.3 milyar lira gelir sağlanacak. Gelir İdaresi Başkanlığı da konaklama vergisi ile ilgili hazırladığı tebliğ taslağını görüşe açtı. Ancak konaklama vergisinin bir kez daha ertelenmesi, uygulamaya 2024 yılında girmesi konusunda sektörden gelen talepler de sürüyor.

Sektörün konaklama vergisinin ertelenmesi konusundaki çağrıları, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerine de taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Gökhan Zeybek, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’a “Konaklama vergisiyle ilgili turizm sektörünün sizden ve bizden bir ricası var. Bunun bir yıl süreyle daha ertelenmesini istiyorlar. Turizm sektörünün pandemiden kaynaklı yaşadığı ciddi sıkıntılar sebebiyle erteleme talebi sürüyor” dedi.

Ersoy: Bizim Bakanlığımıza ait vergi değil, Hazine Bakanı'na sorun!

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak Bakan Ersoy’a, sektörün daha yeni yeni toparlandığını söyleyerek, “Konaklama vergisinin ertelenmesi talebi size de bin defa gelmiştir” sözleriyle erteleme beklentisine bir kez daha dikkat çekti. Bakan Ersoy ise, “ Çok sık benim Bakanlığımla alakalı olmayan konular bana geliyor. Yani konaklama vergisi bizim Bakanlığımıza ait bir vergi değil, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait. Hazine Bakanımız geldiği zaman kendilerine sorarsınız ama zaten dört yıl önce çıkmış bir vergi, bugün çıkmış bir vergi değil. Yaşanan krizlerden dolayı ertelenerek gelmiş bir vergi, dünyanın birçok yerinde de olan bir vergi. Turizm verileri 2022’de nasıldı? Tarafsızca otelcilerle konuşun, bilançolarının en iyi bilançolar olduğunu size zaten söyleyeceklerdir” sözleriyle tepki gösterdi.

Otelciler 2024'e ertelenmesini istiyor

Gerek Türkiye Otelciler Birliği gerekse Türkiye Küçük Oteller Derneği yaptıkları açıklamalarda yaklaşık 2 yıllık salgın molasının turizm sektöründeki olumsuz etkilerinin tam anlamıyla giderilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirterek, konaklama vergisinin 2024 yılına ertelenmesinin sektör için önemli olduğunu bildirdiler.

Sektör temsilcileri yaptıkları açıklamalarda konaklama vergisinin bir yıl daha ertelenmesinin sektörün pandeminin etkisini üzerinden atması için zorunlu olduğuna dikkat çekiyorlar.

Yorumlar
Ahmet alsan
30 Kasım 2022, Çarşamba 09:20
Yav zaten oteller sacma sapan bir turizm reklam katki payi oduyor. Kendimiz o kadar parayi google da harcasak satislar ucar. Simdi bir de ustune hergece vergi. Yeterrr
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha