Turizmcilerin ağustos beklentisi büyük

Turizmcilerin ağustos beklentisi büyük
03 Ağustos 2022, 09:54
Oteller doluluktan memnun. Hayat pahalılığına rağmen iç pazar da uygun seçeneklere talepler sürüyor. Turizmciler ağustos ayının temmuzdan daha iyi olacağını belirtiyor.

Türkiye turizmde, tüm dünyada pandemi, savaş etkileri ve iklim krizi sorununun yaşandığı ortamda hedefini revize ederek yeni bir rekora gittiğini duyurmuştu. Bu rekor hedef, Türkiye’nin turizmde ana pazarlarından Rusya ve Ukrayna’nın yokluğuna rağmen pazar çeşitliliği sayesinde adım adım geliyor. Temmuz ayını sahil kentlerindeki hemen her tesisin yüksek doluluklarla geçirdiği bu dönemde, ağustos ayı rezervasyon akışları da dolu dolu bir yeni ayı daha işaret ediyor. Bu kapsamda çeşitli şehirlerde Alman ve İngiliz turistlerin ağırlığı var. Yanı sıra Orta Avrupa’dan turist akışı da umut verici.

Milliyet'ten Duygu Erdoğan'ın haberine göre, 42 milyon turist ve 35 milyar dolar gelir hedefiyle bu sezonda hareket ettiklerini daha önce açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş ortamına rağmen geçtiğimiz günlerde yıl sonu turist sayısı hedefini 47 milyona, gelir hedefini ise 37 milyar dolara çıkardıklarını ifade etmişti. Türkiye son olarak pandemi öncesi dönem olan 2019’da 45 milyonu yabancı turist olmak üzere 52 milyon turist ağırlarken, 34.5 milyar dolar gelir ile rekora ulaşmıştı.

Ağustos temmuzdan daha iyi

Geçen ayların ve gelecek rezervasyonların Türkiye’yi turizmdeki hedeflerine ulaştırılacağının öngörüldüğünü anlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Türkiye’ye olan turist talebinin çok yüksek olduğunu söyledi. İşler, “Görünen akışa göre ağustos temmuzdan daha iyi geçecek. Yerli turistte ise hayat pahalılığına rağmen misafirlerimizin oranı beklentiler doğrultusunda gidiyor. Almanya ve İngiltere bu açıdan talepte ilk sırada yer alırken, Orta Avrupa ve İran pazarından da ciddi rezervasyon akışı geliyor. Turist çeşitliliği artıyor, riski dağıtıyoruz” diye konuştu.

Fiyatlar yüksek

Yüksek maliyetler ve enflasyon ortamı nedeniyle bu sezon yerli turist için tatil fiyatı yükseldi. Yerli turistin bu eksende kendine en uygun seçeneği bularak tatile çıktığı görülürken, ağustos ayında da talep yüksek görülüyor. Jolly Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, “2021-2022 döneminde otel konaklama fiyatları enflasyona ve maliyetlere bağlı olarak artmış durumda. Şu anda sezonun en yoğun olduğu dönemde olduğumuzdan fiyatların da bu dönem için diğer dönemlere göre yüksek olduğunu ve her şey dahil konseptli bir otelde konaklama dahil kişi başı 700-1.000 TL’den başladığını söylemek mümkün” değerlendirmesini yaptı.

Gelirde yüzde 30 artış

Şehir otellerinde mart ayı itibarıyla rezervasyonların hızlandığını vurgulayan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, yılın ilk 6 ayında İstanbul’da dolulukların 68.8 olduğunu, bu oranın pandemi baz olarak alınan 2019 yılı ilk 6 ayında ise yüzde 69.8 olduğunu dile getirdi. Eresin, “Mayıs ve haziran aylarında aylık bazda 2019’un sayılarını geçtik ancak yılın ilk 6 aylık toplamında 2019’un az da olsa gerisinde kaldık. İlk 6 ayda Türkiye genelinde ortalama doluluklar ise yüzde 61.9 oldu. Bu oran 2019 yılı ilk 6 ayında yüzde 63.4, 2021 yılı ilk 6 ayında yüzde 36.2 olmuştu. Bu yılın ilk 6 ayında İstanbul’da oda fiyatları ve gelirlerimizde yüzde 30’a varan artışlar oldu. İstanbul’da yine Ortadoğu ve Körfez kökenli turistler ağırlıkta. Henüz ülke bazında turist çeşitliliğinde arzu ettiğimiz yerde değiliz ancak özellikle Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika gibi pazarlarda hissedilir seviyede bir hareket başlaması memnuniyet verici” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha