Turizmcilerden 'zam' tepkisi!

Turizmcilerden 'zam' tepkisi!
09 Şubat 2021, 11:07
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafindan 2021 yılı müze giriş ücretlerine ve Museum Pass Kart ücretlerine yapılan yüzde 20 ile 35 oranında zam, turizmcilerin tepkisine neden oldu.

Kısa adı DENTUROD olan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Başkanı Gazi Murat Şen, müze ve ören yerleri girişlerine yapılan zam kararını değerlendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın zammını doğru bulduğunu söyleyen Başkan Şen, “Müze Kart fiyatı değişmedi. Bakanlık diyor ki; Vatandaşlarımız Müze Kart alsın ve tek seferde 60 TL’ye müze kart aldığında ücretsiz olarak tüm müze ve ören yerlerini 365 gün ücretsiz gezsin. Yurt dışında bu gibi turistik yerlerin girişleri çok pahalı. Ancak Pamukkale’nin girişi 12-13 Euro gibi bir rakama tekabül ediyor. Yapılan zam tek seferlik ziyaret edecek olan yabancı turistlere yönelik yapıldı. Biz DENTUROD olarak bunu olumlu karşılıyoruz. Vatandaşlarımızın tek seferlik 60 TL ödeyerek müze kart almasını ve bu şekilde ziyaretlerini gerçekleştirmesini temenni ediyorum. Müze Kart 18 yaş üstü öğrencilere 30 lira. 18 yaş altı 65 yaş üstüne girişler ücretsiz. Ayrıca Müze Kartı olanlar içerideki alışverişlerinde de yüzde 50’ye varan indirimler elde edebiliyor” dedi.

Tur operatörleri de döviz girişine, tur satışlarına ihtiyacımızın olduğu bir dönemde yapılan zamların endişe verici olduğunu ifade etti. den tur operatörleri, "Turlar satılamaz hale geliyor. Bu durum, hem turizmdeki döngüyü, hem ülke tanıtımını etkiliyor" diyor.

Mayıs'tan itibaren geçerli olacak yeni tarifelere göre, en ucuz müze giriş ücreti 18 TL, en yüksek müze giriş ücreti ise 120 TL oldu. Müze Kart ücretleri 60 TL olarak sabit kaldı.

2020 yılında da, %40’a varan zam uygulanmıştı. 2019 yılının temmuz ayında ise, ayrıca %20 fiyat artışı yapılmıştı.

Yorumlar
Ferdi
11 Şubat 2021, Perşembe 06:59
Cüzdan doldu. Kimlik Ehliyet banka kart kredi kart iş yeri kartı stadyum kartı derken müze kartı şimdi Yokmudur çaresi bunları bir araya getirmenin
deniz tüfekçi
10 Şubat 2021, Çarşamba 01:11
Müze zammından yeni mi haberiniz oldu?geçen yıl Kasım ayında 2021 giriş ücretleri fiyatı belli oldu.Yapılan zammın oranı açısından yabancılar için neredeyse geçen yıla göre aynı fiyat.müze fiyatlarının ucuz olması kimin işine yarıyor.Türkiye pahalı bir ülkemi ki turistler gelemiyor?Paket fiyatlarımız mı arttı, onu mu iddia ediyor fiyatı fazla bulan!!(Kimin bulduğunu merak ediyorum).Zamanında açıklanması önemli olan ve bunu bu Bakalnlık yaptı.hep ciddiyetle okurdum yazılanları ama bu başlığınız biraz asparagas haber olmuş.40 yıldır incoming yapan bir acenta olarak yazıyorum bunları.Türkler için zaten sorun yok, ona da zam gelmedi.
İsimsiz
10 Şubat 2021, Çarşamba 12:29
Çok saçma birşey Denizli ye gidiyoruz Pamukkale yi görelim diye bir kişi için aldıkları para nefret ettim bu düzenden .Kendi memleketimin güzel yerlerini görmek için bi tomar para ödemem gerekiyor .Siz anca bu parayla elin gavurunu gezdirin oralarda
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha