Turizmcilerden kış reçetesi!

Turizmcilerden kış reçetesi!
15 Ekim 2020, 09:30
2020 sezonu devam ederken turizmci kış döneminde de faaliyete devam edebilmenin yollarını arıyor.

Kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi, konaklama vergisinin ertelenmesi, KDV desteğinin sürmesi ve düşük faizli kredi imkânları turizm sektörünün temel talepleri arasında yer alıyor. Sonbahar ve kış sezonuna yönelik öneriler sunan turizm profesyonelleri, bu süreçte önceliğin işletmelerin ayakta kalmasını sağlanmak olduğunu vurguladı.

Yağcı: Destekler devam etmeli

Hürriyet'ten Ceren Deniz'e değerlendirmelerde bulunan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Üyesi Erkan Yağcı, sektörün ihtiyaçları konusunda ilgili bakanlıklarla sürekli irtibat halinde olduklarını söyledi. Yağcı, “Pandeminin ilk gününden itibaren gereken önemli destekler doğru zamanda hayata geçirildi. Bundan sonraki stratejilerimizde öngörülemeyen gelişmeleri de hesaba katarak ilerlememiz gerektiğini gördük. İki ana konu üzerinde yoğunlaştık. Kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere sektöre yönelik destekler ve işletmelerimizi güvenli koşullarda faaliyete açmak. Birlik duygusuyla çalışarak her iki süreci de hayata geçirdiğimizi görüyoruz. Şu anda Antalya’da 650’ye yakın tesisimiz güvenli sertifikasyon sistemiyle çalışıyor. Çalışanlar bizim bugünkü başarıya ulaşmamızda en önemli etken oldular. Şu aşamada sektörün ayakta kalabilmesi için kamudan alabileceğimiz desteği almaya çalışıyoruz. O nedenle ilk hedefimiz sektöre verilen kısa çalışma ödeneği ve ekonomik paket destekleriydi. Aynı zamanda KDV’nin sektörde yüzde 1’e düşürülmesi de önemli bir adım oldu. Bu desteklerin devam etmesini istiyoruz” dedi.

Atmaca: Kısa çalışma ödeneği ve KDV indirimi sürmeli

Salgın nedeniyle herhangi bir seyahat yasağı gelmezse dünyanın en güvenilir destinasyonlarından biri olarak Türkiye’ye talebin artacağının altını çizen Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca, bundan sonra kış şartlarına odaklanılması gerektiğini belirtti. Atmaca, “Birçok kış destinasyonu şu anda kapalı. Biz işletmelerimizde faaliyetin sürmesini sağlayabilirsek başarılı oluruz. Bu amaçla kısa çalışma ödeneği ve KDV indirimi gibi sektöre yönelik destekler devam etmeli. Önümüzdeki yılın aşı ya da ilaç bulunması halinde çok iyi bir yıl olacağına dair umutlar yüksek. Ancak sektörün o güne kadar ayakta kalmasını sağlamalıyız” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha