Turizmciler yol ayrımında!

Turizmciler yol ayrımında!
01 Ekim 2021, 08:33
Türkiye, turizmde yüzünü Avrupa yerine Rusya'ya çeviriyor.

Türkiye'ye gelen Avrupalı turistlerin yoğun olarak konakladığı Ege Bölgesi'ndeki turizmciler ciddi bir yol ayrımında olduklarını söylüyorlar.

İşler: Almanya ve İngiltere'de hayal kırıklığı yaşadık, Rusya ve Ukrayna en kötü günlerimizde destek oldular

Sezon başında ana pazarları olan Almanya, İngiltere, Rusya ve Ukrayna'dan çok umutlu olduklarını vurgulayan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, "Ancak Almanya ve İngiltere bizi hayal kırıklığına uğrattı. Ama Rusya ve Ukrayna en kötü günlerde bile bize destek vermeyi sürdürdü" diyor.

Artık Rusya ve Ukrayna pazarlarına ağırlık vereceğiz

Deutsche Welle Türkçe'den Aram Ekin Duran'a açıklamalarda bulunan İşler, Türk turizmcilerin bundan sonraki dönemde Orta Avrupa, Avrupa Birliği ve İngiltere yerine, Rusya ve Ukrayna pazarlarına ağırlık vereceğini kaydediyor. İşler, "Ege turizmi düne kadar Alman ve İngiltere ağırlıklıydı; Rus azdı. Ancak gördük ki, Rus, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine açılmadan ayakta kalamayacağız. Çünkü Avrupa'nın aldığı kararlar Türk turizmine zarar veriyor; hayal kırıklığına uğradık" değerlendirmesinde bulunuyor.

"Rusya'ya doğru kayıyoruz"

Türk turizm sektörünün hızla Rusya ve Asya coğrafyasına kaydığına dikkat çeken İşler'in şu sözleri, Türkiye'de turizm sektörünün içinden geçtiği değişimi de özetliyor:

"Yakın zamana kadar Rusya ve Ukrayna'daki turizm fuarlarına gitmeyi bile düşünmüyorduk. Şu anda ise hemen hemen tüm işletmeler, nasıl bu ülkelerdeki turistleri ülkemize getirebiliriz diye çalışma yapıyorlar. Türk turizmi, Avrupa'dan Rusya'ya doğru bir makas değişimine geçiyor."

Yorumlar
Dr.Mag.Ali Erdim
02 Ekim 2021, Cumartesi 12:20
Fevri kararlar doğru olmaz,! Yumurtaları bir sepete sıkıştırmamalı,
Uğur demir
02 Ekim 2021, Cumartesi 09:05
Son 10 senedir Rusların üzerine kurulan turizm politikası var onuda ne kadar becerdiğimiz ortada 2/3 türk asıllı kişilerle Rusya’dan yolcu getirmeküzerine kurulu bir düzen =turizm
Cemil zengin
01 Ekim 2021, Cuma 03:33
Siz Rusya Ukrayna diyorsunuzda Yıllarca İngiliz ve Alman sayesinde işletmeler ve çalışanları ayakta durdu Ne oldu da onları bir kalemde sildiniz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha