Turizmciler Mayıs ve Haziran'daki 4 bayramdan umutlu!

Turizmciler Mayıs ve Haziran'daki 4 bayramdan umutlu!
27 Nisan 2024, 14:47
Turizmde 2024 sezonunu nevruz, paskalya ve ramazan bayramlarıyla açan sektör Mayıs ve Haziran aylarında yurtdışı ve Türkiye'deki 4 bayramın sezonu erken hareketlendireceğini düşünüyor.

Türkiye'de her yıl 15-22 Nisan tarihlerindeki Turizm Haftası ile sezona başlangıç yapan sektör, bu yıl üç bayramla sezonu yaklaşık 1 ay erken açtı.

Nevruz, paskalya ve ramazan bayramlarıyla 2024 sezonunu erken açan turizm sektörü, önümüzdeki iki aylık süreçte de dört önemli bayram ve tatil süreci yaşayacak.

Hollanda, Rusya Almanya ve Türkiye'de 4 bayram

Hollanda'nın 27 Nisan Kral Günü'ne bağlı tatilleri, ardından 9 Mayıs'ta kutlanan Rusya'nın Zafer Günü’ne bağlı tatilleri, sonrasında Almanya'nın mayıs sonunda Almanya Pfingsten bayramına bağlı tatil ve haziran ayı ortasındaki Kurban Bayramı olmak üzere turizm sektörünü yaklaşık iki aylık süreçte dört önemli bayram bekliyor.

Kavaloğlu: Beklentilerimiz tamamen olumlu

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, bu yıl turizm sezonunun mart ayının üçüncü haftası itibarıyla hem nevruz, hem paskalya, hem de nisan başındaki dokuz günlük ramazan bayramı tatilleriyle birlikte erken açıldığını söyledi.

Turist sayısında şu an geçen seneye göre yüzde 20'lik artış olduğunu belirten Kavaloğlu, “Bu da herhalde en iyi ilk üç ay başlangıcı oldu diyebiliriz. Şu anda gördüğümüz kadarıyla Rusya, Almanya, İngiltere ve Polonya bizim en etkili pazarlarımız. Nisan ayının bu şekilde iyi geçmesi çok olumlu" dedi.

AKTOB Başkanı Kavaloğlu, “Nisan sonunda Hollanda'nın bir tatil periyodu var. Sonra mayısın başında Rusya tatili var. Üçüncü haftasından itibaren Almanya'nın tatili var. Sonra da Haziran itibarıyla kurban bayramı tatili ve temmuz, ağustos geliyor. Dolayısıyla şu anki beklentilerimiz tamamen olumlu." dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha