Turizmciden "kokteyli dersi" tepkisi!

Turizmciden
03 Eylül 2017, 12:02
Turizmciler, Turizm Meslek Liseleri'nde 'alkollü içki ve kokteyl hazırlama' dersinin 2017-2018 eğitim- öğretim yılında müfredattan çıkarılmasına tepki gösterdi. ÇUKTOB Başkanı Murat Demir, "Türkiye kendi ayağına kurşun sıkıyor" dedi.

2014'te Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda, alınan kararla Turizm Meslek Liseleri'nde Alkollü İçki ve Koktely Hazırlama' dersinin kaldırılması, ilk kez 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında uygulamaya konulacak. Alınan kararla, öğrencilerin, alkollü içki ve servisi yapılan ya da alkollü içecek hazırlanan bölümlerde staj yapmaları da kaldırılmıştı.

Aydinlik.com.tr'de yer alan habere göre, Çukurova Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇUKTOB) Başkanı Murat Demir uygulamayı eleştirdi. Demir, "Turizm sektörünün yarattığı istihdam göz önüne alındığında alınan karar çok yanlış. Dersi seçmeli hale getirip, istemeyen öğrencilerin bu dersi almasının önüne geçilebilirdi. Sektörün yetişmiş ve eğitim almış personele ihtiyacı var. Turizm açısından önemli bir konumda olan Türkiye, kendi ayağına kurşun sıkıyor. Önlem alınmaz ise gelecek dönemlerde eğitimli personel açısından da sıkıntı yaşayacak."

Öte yandan TÜRSAB Yönetim Kurulu üyesi Numan Olcar da alınan kararın yanlış olduğunu belirterek barmenlik eğitiminin önemini dile getirdi ve bu eğitimin doğru ve bilinçli olarak verilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha