Turizm 'yol'da kaldı!

Turizm 'yol'da kaldı!
12 Kasım 2018, 16:34

Turizm ülkesi Türkiye söylemini, yıllardır tekrarlayıp dururuz.

Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy ise daha güçlü bir tanım ile "Turizm Türkiye için petroldür" diyerek, sektörün ülke ekonomisindeki önemine dikkat çekti.

Turizmin Türkiye açısından önemi tartışılmaz... Fakat bizim için bu kadar değerli bir sektöre sahip çıkmışlığımız ise soru işaretleriyle dolu.

Son aylarda İstanbul'da şiddetlenerek devam eden Uber-taksici çatışmasının en büyük zarar göreni, yine turizm oluyor.

Uber olayına, yetki konusundan bakıldığında, taksicilerin haklılığını kimse yok sayamaz. Bizler de Uber çatısı altında yapılan yetkisiz taşımacılığın derhal sonlandırması gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca Uber'e araç kayıt eden şirket ve şahısların da derhal bu sistemden çıkması gerektiğine inanıyoruz. Münferit olarak yaşansa bile bu fiili durumdan ülke turizmi ve turizm camiası zarar görmektedir.

Diğer yandan yapılan Uber denetimleri de Ortadoğu pazarına yönelik faaliyet gösteren acentalarımızı canından bezdirmeye devam etmektedir.

Arap turizminin ülkemiz açısından ne kadar değerli olduğunun farkında olan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya'nın bu konuda verdiği mücadeleyi takdir ile izliyoruz. Fakat kurunun yanında yaşın yanmasını vicdanen kabul edemediğimizi dile getirerek, bu konuda daha etkin çözümler geliştirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Uber'i bahane ederek, turizm araçlarına yol belgesi vermemesi nedeniyle, birçok meslektaşımızın aracına haksız cezalar kesilmekte ve trafikten men edilmektedirler. Tüm belgelerimizin tam olmasına rağmen bir kamu kurumunun vermediği bir belge yüzünden bir diğer kamu kurumunun ceza yazması akıl ve mantık sınırlarını zorlamaktadır. Tarihi sona eren yol güzergah belgelerinin yenilenmemesi büyük bir sorundur ve çözümün zaman kaybedilmeden bulunması gerekmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yol güzergah belgesine ilişkin somut bir tarih açıklamıyor olması ise ayrı bir sorundur. Yaşanan bu kaos ortamı, acentalarımızda iş kaybına dolayısıyla istihdama ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır.

Bu konuda umudumuz ise TÜRSAB öncülüğünde yapılacak yeni yasamızdadır. TÜRSAB'ın turizm konusunda tek yetkili kurum olmasının yaşanan bir çok sorunumuzu çözeceğine inanıyoruz.

Mevcut yasa ve zihniyetle, turizm maalesef YOLDA KALMAKTADIR...

Hasan Bayram

TUSAD (İstanbul Turizm Seyahat Acentaları Derneği) Başkanı

Yorumlar
Yusuf Ziya Kırlı
28 Kasım 2018, Çarşamba 11:18
Turizm bakanlığına turuzimin içinden gelen bir bakan çözer bu işleri
Nedim koşut
13 Kasım 2018, Salı 02:52
Bunun tek çüüzümü Başkan Erdoğan gider
Sabit peçe
13 Kasım 2018, Salı 02:43
Evet bende yol belgesi magdurlarından biriyim. 2 bir husus polislerin bir anda aracı cevirip müsteriyle konuşması da insanları tedirgin ediyor ne var niye çevirdiler bir olay mı var diye. ve gelen rezervasyonları nasıl alcaz ne yapcaz bilmiyorum kazancımız parayı cezaya vermektense almamak daha mantıklı uberin sistemini kapatmak bu kadar zor mu?
Ali PAŞA
13 Kasım 2018, Salı 01:40
Yıllardır Türk turizmine zarar veren (bazılarını tenzih ederek söylüyorum) mevcut taksicilerdir. Hemen her gün başına buyruk, her türlü usulsüzlüğe başvuran taksicilerin vukuatlarına ya şahit oluyoruz ya da işitiyoruz. Ülke, özellikle turizm beldelerimiz ciddi bir taksi problemi yaşıyor, hem de yıllardır. UBER taşımacılık sistemi bu sorunu giderecek tek yöntemdir. Böylece daha iyi hizmet vermek kaygı ve çabasına girecek taksiciler kendilerine bir çeki düzen vereceklerdir, bu sancılı dönemi yaşamadan kaliteli ve uygar taşımacılık hizmetleri veremeyiz.
Kadir cakmak
13 Kasım 2018, Salı 09:27
Yol belgesi bizim hakimizdir
Yasir şeref
12 Kasım 2018, Pazartesi 11:23
Ortadoğu dan gelen turistler taksi vb araçları kullanmıyorlar. Gelenler kalabalık aile şeklinde oluyor. Bunları taksiye binmeye mecbur etmek onları ülkeden kovmaktır. Gelen vip misafirlerin en iyi şekilde ağırlanıp gezdirilmesi ve ülkeden memnun birşekilde ayrılması için gereken destekler turizm acentalarına sağlanmalıdır. Turist yolda kalmamalı taksiye mecbur bırakılmamalıdır.
Omer kaya
12 Kasım 2018, Pazartesi 10:13
Türsab, 'a Hakarettir bu yapılanlar Uber sadece bir bahane Avrupalı turisti bitiren taksiciler gözünü Arap turiste dikti yeni umutları Büyük bir anket çalışması ediyoruz yakında anket sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız Anketi cevaplayan turistin ilk şikâyeti taksi Bedeva dağıtılan taksi plakaları iki milyon olmuş bu bir yalnış sistemin getirdiği sorunun bedelini taksi plakası kiralayan taksi şöforleri ödüyor Ve malesef yerli ve yabancı tüketici Hiç bir yasal açıklaması olmadan belgeyi vermiyorum demek külhan beyliği oynamaktır Tazi tut tavşan kaç Uber bahane turist kıyımı oluyor Utanç verici olaylar
Halit bağmancı
12 Kasım 2018, Pazartesi 10:12
Şu İstanbul’da çok garip şeyler oluyor akıl ve mantığın almadığı şeyler var ortada eskiden fetö diyorduk tam kurtulduk derken başka girdap’a girdik işte eskiden polisler turisti terör muamelesi yapıyordu şimdi yine aynı zihniyet var bu sefer acentalara bu muameleye tabi tutuluyor Devletin resmî kurumu belge vermiyor diğer kurumu belgesi olmayan vatandaşa fahiş cezalarla cezalandırılıyor dünyada böyle bi uygulama Yok bu sadece bu ülkede var
İbrahim Düger
12 Kasım 2018, Pazartesi 09:12
Biz acentalar olarak turistleri ülkemize getirmek için ne cefalar çektiğimizi kimse bilmiyor. Birde moda haline gelen Uber ve taksi kargaşasında üzerine belge alamıyor ve cezalar iyiyoruz. Öncelikle devletimizin üzere erişimini engelledi lazım ve ayrıca taksileri de elden geçirmesi lazım. Yoksa bir çok insan issiz kalacaktır .
Tahir bayrakçı
12 Kasım 2018, Pazartesi 09:08
Başkanım çalışmalarınızı takdir ediyor ve destekliyoruz lakin Ferdi olarak neden çalışılmasın bütün evrakları aldıktan ve kanunlara riayet ettikten sonra her vatandaşın ticaret yapma hakkı olması gerekir unutmayalım herşeyin bir başlangıcı var saygılarımla
Üzeyir Ortayol
12 Kasım 2018, Pazartesi 08:34
Hasan başkanın turizm ile ilgili düşüncelerine öngörüşlerine kulak verin
Fatih aktaş
12 Kasım 2018, Pazartesi 08:15
Turizmciler bu sıkıntılardan ne zaman kurtulacak ama
Ümit KÖLAN.
12 Kasım 2018, Pazartesi 07:58
15 yıldır turizmle iştigal etmekteyim Turizme meslekten biri BAKAN Olmasına rağmen turizmini bu kadar Popüler taşımacılıkta turizm yapan Bizler sayesinde geldiğini unutmamak Lazım.Yol belgesinin bir an önce verilmesini arzu ederiz.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha