Turizm yazarlarından Troia Yılı’na destek

Turizm yazarlarından Troia Yılı’na destek
21 Nisan 2017, 12:49
TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) üyesi turizm yazarları, Turizm Haftası kapsamında Çanakkale’yi ziyaret ederek, 2018’de kutlanacak olan Troia Yılı’na destek vereceklerini açıkladı.

İstanbul ve Antalya’da görev yapan çoğunluğu TUYED (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) üyesi turizm yazarları, Turizm Haftası kapsamında Çanakkale’yi ziyaret ederek, 2018’de kutlanacak olan Troia Yılı’na destek vereceklerini açıkladı.

İki gün boyunca Çanakkale Şehitliği’nin yanı sıra çeşitli turistik mekânları gezen TUYED üyesi gazeteciler, daha sonra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın da katılımıyla Parion Otel’de düzenlenen gala yemeğinde yerel yöneticiler ve sektör temsilcileriyle buluşup bilgiler aldı.

Aralarında Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, TÜRSAB Çanakkale Körfez Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer’in de bulunduğu yetkililer, turizm yazarlarını 2018 Troia Yılı hakkında bilgilendirdi.

ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer

Farklı etkinlikler düzenlenecek

Dünyanın en önemli markaları arasında yer alan Truva’nın simgesi Truva atı önünde düzenlenen basın toplantısında turizm yazarlarına bilgi veren Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, 2018 Troia yılında düzenlenecek etkinliklerin çok ses getireceğine inandıklarını söyledi. Uzun uğraşlar sonunda 2018’in Troia Yılı ilan edilmesini sağladıklarını hatırlatan Çanakkale Vali Yardımcısı Dağ, “Çanakkale'de 2018'e yönelik farklı etkinlikler düzenlenmeyi düşünüyoruz. Troia'nın 2018 yılı için turizme çok büyük katkılarının olacağını düşünüyoruz. Sadece Çanakkale için değil, Çanakkale dışında da Türkiye'nin dışarıdaki itibarının tekrar eski konumuna gelebilmesi için büyük bir manevra ve güç olacağını düşünüyorum. Çanakkale'nin, ülkemizin ve bölgemizin tanıtımında büyük bir rol oynayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Troia Yılı algısı önem taşıyor

Çanakkale Turistik Otelciler İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği Derneği (ÇATOD) Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer 2018 Troia Yılı’nda gelinen son durumu özetlerken şu bilgileri verdi: “5 bin yıllık geçmişe sahip Troia Antik Kenti UNESCO Dünya mirası listesine girişinin 20’nci yılı olan 2018'in Troia Yılı olması için Çanakkale olarak çok çalıştık. Konunun kamuoyu tarafından doğru algılanıp, tanıtılması açısından turizm yazarlarından destek bekliyoruz. Troia, dünya genelinde güçlü evrensel değerlere sahip önemli bir markadır. “Uluslararası Troia Yılı” algısı, Türkiye turizminin eskisinden daha güçlü günlerine geçişinde çok önemli bir stratejik iletişim aracı olacaktır.”

Aydeğer, “Troia, en fazla referans kaynağı olan medeniyetlerin beşiğidir. Roma’dan Paris’e, Anadolu’nun birçok medeniyetinde Troia’nın izini bulabilirisiniz” dedikten sonra açıklamalarını şöyle noktaladı: “Troia Yılı ile birlikte ayrıca dünyada bulunan birçok temsilciliklerimizde Troia temalı sempozyumlar, seminerler etkinlikler düzenlenecek. Troia Yılı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda yıl genelinde eğitim, sanat, bilim, spor gibi alanlarda Troia temalı etkinlikler tertiplenecek.”

Etiketler:Troia Yılı TUYED
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha