Turizm yatırımcılarının dev buluşması İstanbul'da

Turizm yatırımcılarının dev buluşması İstanbul'da
11 Ocak 2019, 10:10
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin İstanbul'da 2 bin kişinin katılacağı uluslararası turizm yatırım fonu forumu düzenleyeceklerini söyledi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin İstanbul'da uluslararası turizm yatırım fonu forumu düzenleyeceklerini söyledi.Sabah'tan Betül Alakent'e konuşan Narin, yabancı sermaye gelişini hızlandırmak ve tarafları bir araya getirmek amacıyla Ekim 2019'da İstanbul'da büyük bir turizm yatırım fonu forumu düzenleneceklerini söyledi. Forumun uluslararası bir etkinlik olacağını belirten Narin, " Dev fonlar ve markalarla, yatırımcıları bir araya getireceğiz. İşin profesyonellerine açık bir organizasyon olacak. Bu oganizasyonda 2 bin kişi bir araya gelip network yapacak." diye konuştu.

Ortadoğu, ABD ve Avrupalı yatırımcılardan Türkiye'ye ilgi var

Oya Narin, Ortadoğu, ABD ve Avrupalı yatırımcı gruplarının İstanbul, Bodrum, Antalya gibi destinasyonlara ilgi gösterdiğini söyledi. Tahsis sisteminin onlar için daha anlaşılabilir hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Narin, " Tahsis süresi 49 yıla uzatıldı. Bu çok pozitif ancak uluslararası sistemde bu süre 99 yıl olarak şekilleniyor. Yabancı sermaye bu sisteme alışık. Bu konuda bir çalışma yapılırsa yabancı sermaye akışı daha da hızlanacaktır." diye konuştu.

Tanıtma fonu zamanla rayına oturur

Kanuni hazırlıkları süren Turizm tanıtma fonuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Oya Narin, " Turizm sektörü çok büyük sıkıntılar yaşadı, şimdi tekrar yükselme sürecine girdi ancak geçmiş dönemin ağırlığı var. Konaklama sektöründe cirodan yüzde 1'lik payın fona aktarılması demek, kârda yüzde 3-4 hatta bazı otellerde yüzde 7'ye kadar çıkması anlamına gelir. Bu otelci için ağır bir yük. Ancak fonun çok ciddi katkılarının olacağına ve bunun neticelerini de 1-2 yıl içinde alacağımıza inancımız tam. Çıkacak kanun son derece doğru, gerisi biraz teferruat. Sistem zamanla rayına oturur." diye konuştu.

Maliye'yle görüşmelerimiz sürüyor

Narin, turizm yatırımcılarının tek beklentisinin ihracatçıların faydalandığı haklardan faydalanabilmek olduğunu söyledi. Narin, " İhracatçı KDV iadesi alıyor ve bunu işletme sermayesi olarak kullanıyor. Biz de aynısını talep ettik ancak Maliye Bakanlığı hizmet yurtiçinde verildiği için talebi geri çevirdi. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuda da zamanla orta yol bulunacağını düşünüyoruz." diye konuştu.


Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha