Turizm taşımacıları isyanda… Destek beklerken ceza yağmuruna tutuldular

Turizm taşımacıları isyanda… Destek beklerken ceza yağmuruna tutuldular
02 Nisan 2020, 03:45
Turizm taşımacılığı yapan seyahat acentaları, destek beklerken ceza yağmuruna tutuldu… İşlerin tamamen durduğu bu günlerde gelen “tartışmalı” trafik cezaları seyahat acentalarını çileden çıkardı.

Turizm taşımacılarını, geçtiğimiz aylarda eylem yapmaya kadar götüren, “tartışmalı trafik cezaları” yeniden gelmeye başladı. İşlerin tamamen durduğu bu günlerde gelen cezalar seyahat acentalarında infiale neden oldu.

Cezaların kaynağı ne?

Her şey İstanbul Havalimanı’nın açıldığı Nisan ayında başladı. Şehir dışı sayılabilecek 8 şeritli bölünmüş yolda, Karayolları Genel Müdürlüğü, hız limitini otomobiller için 90 km, kamyon ve otobüsler için de 70 km olarak belirledi. Tabelada minibüslerin belirtilmemesi, çoğunluğu Vito markalı araç kullanan turizm şoförleri tarafından yanlış yorumlanarak, otomobiller için belirlenen 90 km hız sınırına göre hareket edildi.

“Şoförler de haklı”

İstanbul’da şehir içi sayılan Merter’de bile hız limitinin minibüsler için 80 km olduğunu hatırlatan seyahat acentaları, şerit sayısı yeterli olan bu yolda, hız sınırının şoförler tarafından da yanlış yorumlanmış olmasının mantığa aykırı olmadığı görüşünde.

“Erken gelseydi önlem alırdık”

Hata zincirinin ikinci halkası ise EDS ile kesilen cezaların 9 ay sonra bildirilmesi. Seyahat acentalarının itirazlarının büyük kısmı da bu noktada başlıyor. Nisan ayında kesilen cezaların kendilerine bir veya iki ay içinde tebliğ edilmesi halinde sorunun kaynağını tespit ederek önlem alabileceklerini belirten seyahat acentaları, 2019 yılının aralık ayında gelmeye başlayan cezalar karşısında hiçbir önlem alamadıkların söylüyorlar.

“Çözüm beklerken ceza yağmuruna tutulduk”

Cezalarda kamu kurumlarının da görev ihmali olduğunu, bu nedenle Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurduklarını ve Ankara’da birçok siyasiyle görüştüklerini hatırlatan acenta yetkilileri, “Çözüm beklerken, yeniden ceza yağmuruna tutulduk; hem de böylesi bir krizi ortamında” diye konuştular.

Ömer Donat: Cezalarda belirtilen aşırı hız 80-90 km arası

Cezaların tabela eksikliği ve mevcut olanın da yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını savunan Donat Turizm’in sahibi Ömer Donat, buna kanıt olarak da gelen aşırı hız cezalarının büyük bir kısmının 80 ile 90 km aralığında kesilmiş olmasını gösteriyor.

“151.000 TL'den sonrasının hesabını tutmadım”

Araçlarına 2019 yılının nisan, mayıs aylarında 151 bin TL ceza geldiğini ve her şeye rağmen bunları ödediğini anlatan Ömer Donat, sonradan gelenlerin sayısını ve miktarını kayıt bile edemediğini söylüyor.

Yaşar Çelen: Erken gelseydi tedbir alırdık

Bugüne kadar ödedikleri aşırı hız cezasının 250 bin TL’yi geçtiğini söyleyen TTG Travel CEO’su Yaşar Çelen ise “Evlerimizden bile çıkamadığımız bu günlerde cezalar gelmeye devam ediyor. Bugün de 30-40 civarında ceza tebliğ edildi” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurduklarını hatırlatan Yaşar Çelen şöyle devam etti: “Sorun bazı kamu kurumlarının görevini doğru yapmamasından kaynaklanıyor. Bu cezalar havalimanı açıldıktan kısa bir süre sonra gelseydi bizler de gereken tedbirleri alır şoförlerimizi uyarırdık.”

Mustafa Gündoğdu: Yük üstüne yük bindi; ödeyebilmemiz mümkün değil

Şirketlerine hafta içinde 4-5 adet ceza geldiğini söyleyen Al Furkan Turizm’in sahibi Mustafa Gündoğdu ise şunları anlattı: “Rezervasyonlarımızın hepsi iptal oldu. Normal giderleri karşılayamazken bu cezaları nasıl ödeyebileceğimizi bilmiyoruz. 30 civarında sigortalı çalışanımız var. Onları mağdur etmeden bu işi nasıl çözeriz diye uğraşırken yük üstüne yük bindi. Tek bir iş bile yapamazken bu borçları ödeyebilmemiz mümkün değil”.

Tek bir şirkete 1000'in üzerinde ceza geldi...

Cezalarda “rekor” ise Viport Transfer’in sahibi Ahmet Malkadı’da. İstanbul Havalimanı’na transfer yapan 12 aracına 1000’in üzerinde ceza geldiğini söyleyen Ahmet Malkadı, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Havalimanı nisan ayında açıldı. Aralık ayına kadar tek tük cezalar geliyordu, biz de ödüyorduk. Fakat Aralığın 10’undan itibaren e-devlet kayıtlarımıza yüzlerce ceza düşmeye başladı. 287 cezayı görünce önce bir sistem arızası var sandık. Diğer seyahat acentalarına da gelmeye başlayınca doğru olduğunu anladık.”

“325 milyon TL ceza kesildi”

Yaşadıkları haksızlığın giderilmesi için aylardır mücadele ettiklerini anlatan Ahmet Malkadı, “Hatta kesilen cezaların istatistiğini bile çıkardık. Açıldığı günden buyana İstanbul Havalimanı yolunda turizm esnafına kesilen ceza 325 milyon TL” dedi.

“Daha gelecek 5 aylık cezamız var”

Gelmekte olan cezaların 2019 yılının haziran ve temmuz aylarına ait olduğunu ve gelecek daha 5 aylık cezaları bulunduğunu anlatan Ahmet Malkadı, “Aralık ayına kadar cezaları kesip bekletmişler. Sonra da biriktirdikleri cezaları önümüze koydular” diye konuştu.

“Zulme dönüştü”

Şirketine gelecek ceza sayısının 2000’i, tutarının ise 750 bin TL’yi bulacağı tahmininde bulunan Ahmet Malkadı sözlerini şöyle tamamladı: “12 araçla çalışan bir şirketim, bütün araçlarımı satıp cezaları ödemem gerekecek. Ankara’da çok sayıda görüşme yaptık. Herkes mağduriyetimizin farkında. Biz gelecek olumlu bir haberi beklerken 30’ar 40’ar cezalar yeniden gelmeye başladı. Hem de iş yapmanın mümkün olmadığı bir dönemde. İnsanlar kepenk kapatmış, personelinin maaşını bile ödeyemezken, bu yapılanı haksızlığın ötesine zulüm olarak görüyorum”.

Hasan Bayram: Devletimiz tebligat göndermeyi durdurmalı

Konuyla ilgili görüştüğümüz TUSAD Başkanı Hasan Bayram ise “Böylesi bir dönemde Devletimiz, başta trafik cezaları olmak üzere, tüm ceza ve ödeme tebligatlarını göndermeyi durdurmalıdır” dedi.

Cezaların yeni havalimanı yolundaki eksik trafik levhalardan kaynaklandığını savunan Hasan Bayram, tebligatlardaki gecikmenin de seyahat acentalarının önlem almasını engellediğini söyledi. Seyahat acentalarının yaşanan kriz nedeniyle iflas aşamasına geldiğini hatırlatan Hasan Bayram, yetkililerden konuya acil çözüm bulmalarını istedi.

Yorumlar
Harun Dem
19 Mayıs 2020, Salı 05:11
Ayakta zor duruyoruz zaten devlet destek olması gerektiği yerde turizmcileri hiç sevmiyolar her severinde her fırsatta sgk cezaları, tursab cezaları, trafik cezaları, ulaştırma cezaları, sivil polis cezaları, normal trafik polisi cezaları, d2 cezaları, src cezaları vs vs o kadar çok bizi denetleyen ve ceza yazabilen kurum varki bu kadar olmaz devletin tüm kurumları bizi karsısına almıs saldırıyor ve bizi hiç insan. Yerine firma yerine koymuyolar ne kadar kurallara uyup işimizi düzgün yapsakta bize değer verilmiyor buna bir son verilmeli artık hep bunların basımıza gelmeme sebebi UBER dir Devlet ubere izin verdi erişimini hemen engellmedi ve bizim sırtımızdan uberden faydalandı bizleri hem uber hemde devlet kullandı attı kenara ikiside şimdi devlet bizi taksicilerden korkusuna bitirmeye çalışıyor buna bir dur diyen sesimizi duyan ne yazıkkı yok cezalar ödenmeye zorlanıyorki zaten devlet kanalında bunun ile silgili bir muattab yok herkese geçmiş olsun bakalım daha ne kadar dayanabilicaz
Aykut
03 Nisan 2020, Cuma 08:35
Hakkımı helal etmiyor, aldığınız ceza paraları inşallah sizleri perişan eder.
İbrahim Demir
02 Nisan 2020, Perşembe 10:15
Banada Mayıs Haziran 2019 dönemine ait 235? cezalardan 13 adet geldi hepsi Kemerburgaz-Hasdal yolunda ne tesadüfdürki hepside 78 km/hız yazıktır günahdır ben hakkımı helal etmiyorum.
Cihan kara
02 Nisan 2020, Perşembe 10:13
Aynı mağduriyeti yaşayan kişilerden biriyim umarım En kısa zamanda sesimizi duyarlar.
Metin sever
02 Nisan 2020, Perşembe 06:07
Hız sınırları komple değişmelidir Yol yaptık deyip araç kullanana ceza yazmak insanlık değillll
Hakan Tellioğlu
02 Nisan 2020, Perşembe 05:49
Devletin turizm araçlarına özellikle vito araçlarına bi garezi olduğunu düşünüyorum yeter artık düşün yakamızdan ya hayatımda hiç ceza yemedim son iki senede 20 30 tane ceza yedim yazık günahtır ayıptır ya resmen cebimdeki parayı çalıyorlar 8 ay 9 ay sonra cezaları gönderiyorsunuz kimin bu işte parmağı varsa hakkımı helal etmiyorum
M altın
02 Nisan 2020, Perşembe 04:39
Bende bu bir yıl önceden ceza kesilip ikigün arayla ceza yağmuruna tutulmuş mağdurlardanm allah devletımze zaval vermesin boy boy fotorafımı eve gönderiyor sayesinde artist oldum özellikle şile yolu üzerinde 6 ve 7 inci ayda 23 adet ceza geldi normalde polisin kestiği ceza en geç bir haftada evimize gelirken bu cezalar neden 9 ay sonra geliyor bunun nedenini öğrenmek istiyorum
Kadri duman
02 Nisan 2020, Perşembe 03:20
Tahminimce hepimiz bunu hak ediyoruz diye düşünüyorum bizler birlik olma aşamasında sınıfta kaldık diyebilirim herkes iş zamanı toplanmada sınıfta kaldık toplanamazsak bizlere her şey müstahak ne zaman toplanabildik sadece kime ceza geldiyse toplanan onlar herkes elini taşın altına koyma zamanı gelemedimi adam gibi toplanıp köprüyü kapatma zamanı geldi başka türlü çare yokkkkkkkk.
Ahmet YILANCI
02 Nisan 2020, Perşembe 03:03
Aynı durumdan bir turizmci olarak ben de mağdurum. Mayıs ayına kadar 12 adet ceza geldi sulh ceza mahkemesine itirazda bulundum tamamı reddedildi cezaları ödememiz gerektiği söylendi. Yukarıda yazılanları aynen katılıyorum bu cezalar bize zamanında ulaşsa veya e-devlet'te görürse tedbir alır bu kadar ceza yazdırma yazlık Bu bir haksızlık olduğunu düşünüyorum. Çoluk çocuğumun evimin rızkını cezalara veriyoruz evime ihtiyaçlarımı karşılayamaz duruma geldik yetkililerin bu durumu çözmesini bekliyorum.
Dinç turizm
02 Nisan 2020, Perşembe 01:02
Saygı değer arkadaşlarım bende sizin gibi aynı yeni havalimanından cezalar yiyen kişi olarak sokağa çıkmamızı istemeyen ve her türlü kısıtlamayı yapan devletimizin bu cezaları zamanın da göndermeyerek müslüman aynı yerden iki kere ısırilmaz diyen cumhurbaşkanım sözüne istinaden af edilmesini saygılarımla ifade etmek istiyorum
İzzet Şahin
02 Nisan 2020, Perşembe 12:26
Turizmciler bu devlete ne yaptı Allah aşkına? Utanmasalar Coronayı da turizmciler çıkardı diyecekler !! Yeter artık binlerce turizm acentası ve onların personeli madurken siz hala turizmcinin cebinden daha ne kadar alabilirizin derdine mi düştünüz? Yazık çok yazık !!!
İskender Çayla
02 Nisan 2020, Perşembe 10:16
Adil bir devlet bunu yapmaz, yapmamalı. Yetkililerin buna bir çözüm bulması gerekiyor.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha