'Turizm Tanıtım Ajansı' tartışılıyor

'Turizm Tanıtım Ajansı' tartışılıyor
17 Temmuz 2019, 11:14
15 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayınlanarak resmen kurulan Turizm Tanıtım Ajansıyla ilgili tartışmalar devam ediyor.

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'yla ilgili hala cevapları netlik kazanmayan soruların mevcut olduğunu söyledi. Yeni Alanya'dan Ceren Şahin'e konuşan Dahaoğlu, otellerin kar edip etmediğine bakılmaksızın Turizm Tanıtım Ajansı'na ciro üzerinden binde 7,5 pay ödeyeceğini söyledi.

Cevap bekleyen sorular

Bu payın çok büyük rakamlara tekabül ettiğini belirten Dahaoğlu, " Pamuk ipliğine bağlı turizm sektöründe bu verginin kardan değil cirodan alınması otelciler tarafında üzüntü yarattı. Bakalım ödeyeceğimiz bu büyük rakamlara rağmen kendi tanıtımımızı kendimiz mi yapmaya devam edeceğiz? Yoksa fuarlara para ödemeye devam mı edeceğiz? Bu soruların cevaplarını da zamanla almış olacağız." diye konuştu.

Bazı verilere göre 350 milyon dolar gibi bir vergi toplanacağını belirten Dahaoğlu şu ifadeleri kullandı: " Alınacak paranın yüzde 85’inin tanıtıma aktarılacağı belirtiliyor. Fakat nerede, hangi şartlarda kullanılacağına dair henüz bir bilgi yok. Gerçekleşecek ilk yönetim kurulu toplantısı ile birlikte bu da netlik kazanacaktır. Yürürlüğe giren fonda belirlenen paylar sadece işletme belgeli tesisler için mi geçerli? Yoksa belediye belgeli tesisler için de aynı şartlar geçerli olacak mı? Daha önceki yıllarda sosyal fenomen veya gazeteci olan editör ve yazarları kendi imkanlarımızla şehirlerimize getiriyor, reklam yapmasını sağlıyorduk. Mesela başlayan bu yeni süreçte bunların maliyetlerini de bu bütçeden mi sağlayacağız?"

'Bölgeye katkısına göre yüzde bıraksın'

ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu Ajans'la ilgili şu öneride bulundu: " Keşke bu fon, hangi bölgeden ne kadar para topluyorsa, o bölgeye belli bir yüzdesini bıraksa da soru işaretleri bir nebze de olsa azalsa. Kendi imkanlarımızla da yolumuza devam edebilsek. Ciroda binde 7,5 yani çevirecek olursak yüzde 0,75 olan oran, karda yüzde 5’lere tekabül eder ki inşallah gelecek yıllarda bu tanıtım ile karlarımız da artar. Bir denge sağlanabilir. Öte yandan oluşturulacak komisyona Akdeniz ve Marmara gibi bölgelerden yönetime 2’şer kişinin giriyor olmasının olumlu olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha