Turizmcilerden 800 milyon lira tahsil edildi

Turizmcilerden 800 milyon lira tahsil edildi
11 Ocak 2019, 12:09
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum 5 Aralık'ta sona eren turizm tahsis uzatımlarına yönelik başvuru sayıları ve yapılan tahsilatlarla ilgili rakamlar verdi.

Kamu taşınmazları üzerindeki turizm tesislerinin kalan sürelerinin 49 yıla uzatılmasına yönelik düzenleme geçtiğimiz Mayıs ayında yürürlüğe girmişti. Bir defaya mahsus yapılan düzenlemede yatırımcılar yararlanma bedeli ödemek koşuluyla tahsis sürelerini uzatma imkanı buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, süre uzatımına yönelik sonuçları açıkladı.

564 tesisin yüzde 70'i süreyi uzattı

Turizm yatırımcılarına toplam 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini hatırlatan Kurum, yatırımcılardan süre uzatımıyla ilgili yüzde 70 oranında başvuru sağlandığını söyledi.

800 milyon lira tahsis edildi

Ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemleri 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandığını belirten Kurum, " Süre uzatımı karşılığında bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi ve önümüzdeki dönem taksitlerle birlikte toplam 2,5 milyar lira gelir elde edilmesini öngörüyoruz. 49 yıl boyunca devam eden sözleşme hükümleri uyarınca alınmakta olan yıllık bedellerin alınmasına da devam edeceğiz." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha