Turizm sezonu öncesi uçak krizi!

Turizm sezonu öncesi uçak krizi!
06 Haziran 2023, 10:35
Pandemi sonrası turizmin yeniden canlanmasına ayak uyduramayan havacılık sektörü, uçak üretimindeki sıkıntıların turizme olumsuz etkisinden endişeli.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Genel Müdürü Willie Walsh, Reuters'a yaptığı açıklamada, sektörün İstanbul'da üç gün sürecek yıllık toplantı için bir araya geldiği sırada görüştüğü havayolu CEO'larının "her biri" tarafından konunun gündeme getirildiğini söyledi.

Havayolu şirketleri güçlü talep görüyor ancak arz sorunu var

Havayolları "makroekonomik ortamdan değil, mevcut uçakları için yedek parçaya erişimden ve yeni uçakların teslimatından endişe duyuyor. Dolayısıyla bu durum kapasite artışını kesinlikle engellemek zorunda" dedi ve ekledi:

"Bu durum sinir bozucu çünkü havayolu şirketleri güçlü bir talep görüyor ancak birçok pazarda arz ile talebi eşleştiremiyorlar. Bu sorunun çözüldüğünü görmek istiyoruz."

Airbus ve Boeing teslimat gecikmelerinden tedarik zincirlerini sorumlu tutarken, motor tamir atölyeleri ağındaki darboğazlar da havayolu şirketlerini düzinelerce jeti yere indirmek zorunda bıraktı.

Toplantı, arz baskılarının yeni siparişleri gölgelemesinin muhtemel olduğu Paris Airshow'dan iki hafta öncesine denk geliyor.

Yorumlar
ETEM SEVİK
06 Haziran 2023, Salı 11:00
Aman dikkat! Pandemi sonrası turizmin yeniden canlanmasına ayak uyduramayan havacılık sektörü, uçak üretimindeki sıkıntıların turizme olumsuz etkisinden endişeliymiş. Uçak üretimindeki sıkıntılar bir an evvel aşılır umarım.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha