Turizm sektörüne acil destek çağrısı!

Turizm sektörüne acil destek çağrısı!
01 Aralık 2020, 10:10
Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mutlu Ayhan, dijital ortamda üyeleriyle bir araya geldi.

Marmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mutlu Ayhan, Marmaris’te faaliyet gösteren işletmelerin sorunları, çözüm önerileri ve devletten beklentilerinin ele alındığı toplantı sonrası açıklama yaptı. Ayhan, turizm sektörü ve buna bağlı işletmelerin ayakta kalabilmeleri için acil destek verilmesi gerektiğini belirtti.

Kısıtlamalar işletmeleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı

Mart ayından bu yana ekonomiye ve ticari hayata büyük darbe vuran salgının etkilerini azaltabilmek için pek çok tedbir açıklandığını ancak yaz sezonunu çok düşük gelirle kapatan turizm işletmelerinin büyük bir krizle karşı karşıya olduğunu belirten MTO Başkanı Ayhan, "Kredi erteleme, düşük faizli kredi seçenekleri ve devlet destekleri gibi tedbir paketlerinin neredeyse durma noktasına gelen Marmaris ekonomisi için çözüm olması bekleniyordu. Soğuk havaların gelmesi ve tekrar yükselişe geçen vaka sayılarıyla beraber pandemiyi önleyebilmek amacıyla yayınlanan genelgeler ışığında, başta faaliyet durdurma ile saat ve servis kısıtlamaları olmak üzere bir dizi tedbir yeniden hayata geçirildi. Bu da turizm sezonunun İngiltere’nin açıkladığı karantina kararı ile beklenenden erken sonlanması sonucunda yaz sezonunu çok düşük bir gelirle kapatan işletmeleri büyük bir krizle karşı karşıya bıraktı" dedi.

Turizmciler için acilen bunlar yapılmalı

Başkan Ayhan, “Tarihinin en zor kışını yaşamaya hazırlanan ilçemiz dört gözle devletimizin vereceği ekonomik desteği bekliyor. Üyelerimizin odamıza yoğun bir şekilde iletmiş olduğu taleplerin başında; Mevcut kredi ödemelerinin faizsiz olarak Mayıs ayına ötelenmesi, Mayıs ayına kadar tahakkuk edecek vergi, SGK ve Bağ-kur ödemelerinin 6 ay ertelenmesi ve kapalı olan işletmelerin muaf tutulması, 7256 sayılı yasa ile yürürlüğe giren yapılandırmalardan doğacak nakit ödeme ve taksitlerin Mayıs ayı itibariyle tahsil edilmesi, Kısa Çalışma Ödeneği'nin yeni başvuru yapılabilir olarak revize edilmesi, düşük faizli ve 12 ay ödemesiz olmak üzere yeni bir kredi destek paketi hazırlanması, genelge ile kapatılan ve yaklaşık 9 aydır kapalı olan bar, pub, disko gibi işletmeler ile geçtiğimiz hafta kapatılan ve çalışma süreleri kısıtlanan işyerleri için kira desteği geliyor. Yine kış mevsimine giriyor olmamızı göz önünde bulundursak işyeri ve haneleri ısıtmada tek enerji kaynağımız olan elektrik ve temel yaşam ihtiyacımız olan su faturalarında Nisan ayına kadar vergilerin kaldırılması zorlu geçecek olan kış dönemi boyunca ayakta kalmamızı sağlayacak” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha