Turizm sektöründe rekor işsizlik tahmini!

Turizm sektöründe rekor işsizlik tahmini!
16 Ağustos 2020, 15:34
Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi turizm sektöründe dünya çapında 197 milyon turizm çalışanının işsiz kalmasının beklendiğini açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın en çok ziyaret edilen kıtası olan Avrupa'da işler hiç yolunda değil. CNN'de yer alan habere göre turist sayısında büyük düşüş var. Dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI, haziran ile ağustos ayının başı arasındaki sürede yapılan rezervasyonların, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 81 azaldığını açıkladı. Şirket, bu yaz için oluşturduğu tatil programlarının sadece yüzde 16'sını satabildi.

Merkezi Almanya'da bulunan TUI 70 bin kişiye istihdam sağlarken birçok yolcu gemisi, beş havalimanı ve 400 otel işleten büyük bir şirket. TUI'den yapılan açıklamada yılın ikinci çeyreğinde 1,1 milyar euro işletme zararı oluştuğu belirtildi. Önümüzdeki kış tatili için yapılan rezervasyonlar da geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 azalmış durumda.

Bu gelişmeler sonrası TUI, bir sonraki yaz için kapasitesini beşte bir oranında düşürme kararı aldı. Şirket, Alman Hükümeti’nden 2,9 milyar euro borç aldı. TUI, işlerin 2022'den önce normal seviyesine dönmesini beklemiyor. Yaşanan belirsizlik nedeniyle 2020 yılıyla ilgili mali bir tahmin de yapılamıyor.

Turist sayısı %44 düştü

Avrupa'da bazı bölgelerde corona virüsü vaka sayısı arttığı için yeniden karantina uygulanmaya başladı. Son olarak İngiltere, ‘karantina listesindeki' ülkelere Fransa, Hollanda, Monaco ve Malta'yı da ekledi. Daha önce de İspanya, Lüksemburg ve Belçika listeye dahil edilmişti. İngiltere, bu listedeki ülkelerden gelen kişilere 14 günlük karantina şartı koşuyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği'nin (IATA) verilerine göre sınırlar yeniden açılmasına rağmen Avrupa içindeki uçuşlar, 2019'un aynı dönemine oranla yüzde 50'den fazla azaldı. Avrupa Seyahat Komisyonu'na göre ise yılın ilk dört ayında Avrupa'ya gelen turist sayısı, 2019'a kıyasla yüzde 44 düştü.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi'ne göre ise dünya çapında 197 milyon iş kaybı yaşanacağı tahmin ediliyor. Küresel gayri safi yurt içi hasıladaki kayıp ise 5,5 trilyon doları bulacak. Avrupa Birliği ülkelerinde ise turizmden dolayı 18,3 milyon kişinin işsiz kalacağı tahmin ediliyor. (Sözcü)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha