Turizm Nereye?

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
04 Kasım 2019, 15:03

Herkesin kendi menfaatleri doğrultusunda bir tarafa çektiği turizm endüstrisi sürdürülebilir hizmet anlayışından adım adım uzaklaşıyor.

Devlet vatandaşından ve turistlerden neredeyse bir konaklama tesisinde ” Niye kaldınız?” veya “Niye geldiniz?” diye vergi alacak duruma geldi. Bir taraftan Merkezi Yönetim tarafından cari açığın dengelenmesi açısından turizmin önemine vurgu yapılırken, diğer taraftan turistin aldığı nefesten vergi alınmak isteniyor.

Turizmcilerin yüksek vergilere ve içkiler üzerindeki yüksek ÖTV’ye tepkisi oldukça cılız kaldı. Peki turizm sektöründe kayıt dışılık ne durumda ve vergiler zamanında devlete ödeniyor mu? Bu soruların tatmin edici bir cevabı sizce var mıdır?

Sözün kısası bu durum, kur ve enflasyondan olumsuz etkilendiği için tatil yapmakta zaten zorlanan vatandaşımızın durumunu biraz daha zorlaştıracaktır.

Otel yatırımcıları “Herşey dahil” sisteminden ısrarla vazgeçmeyerek, birilerinin çılgınca yediği ve içtiklerinin parasını diğer taraftan salon ve sofra adabı olan müşterilerden almaya devam ediyor.

Konaklama sektörü “Herşey dahil” iş modelinden dolayı dünyanın her yerinden düşük gelir grubuna ait dünya alemini tatil beldelerimizde ağırlıyor.

Türkiye’nin hem üst segment turist sayısını hem de ziyaretçi başına harcanan parayı arttırma hedefi mevcut turizm anlayışla mümkün değil.

Turizm Tanıtım Ajansı'nın yönetmeliği yayınlandı. Yönetmelikte, turizmi temsil eden STK ve birliklerin başkanlarının yönetim kuruluna girmelerinin önü kesildi. Neden?

Dün booking.com haksız rekabete yol açtığı için hizmetleri durduruldu, bugün aynı pozisyonda olan acente yok mu? Rekabet olması gerektiği gibi adil koşullarda mı yapılıyor?

Turizmi çeşitlendirelim diyoruz; alternatif turizmin geriye dönük beş yıllık performansına bakmak aslında ne kadar yol aldığımızı gösterecektir. Yoksa deniz, kum, güneş üçlüsüne takılıp kaldık mı?

Yaz aylarında turizm destinasyonlarına tarifeli uçuş sayısı, sektörün beklentilerini karşılayacak seviyeye maalesef henüz ulaşmadı. Bu sorun sektörün gündeminde yıllardır ilk sıralarda yerini korurken, hala tatmin edici bir çözüm yok.

Günün sonunda 2019 hedefi olan ziyaretçi sayısı 50 milyon kişi, turizm geliri 40 milyar dolar ve kişi başı ortalama harcama 700 dolar yakalanacak mı?

Türkiye 2019 hedeflerine ulaşsa dahi mutlu olmayacaktır, kişi başı ortalama harcama Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında alt seviyede kalıyor. Türkiye’ye gelen turistin daha fazla para harcaması gerekiyor.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:tayfun döşkaya
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha