Turizm liselerinde kokteyl hazırlama dersi neden kalktı?

Turizm liselerinde kokteyl hazırlama dersi neden kalktı?
21 Aralık 2017, 09:57
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, turizm meslek liselerinin eğitim öğretim müfredatından alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin çıkarılmasına tepki göstererek, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a soru önergesi verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, turizm meslek liselerinin eğitim öğretim müfredatından alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin çıkarılmasına tepki göstererek, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a bir önergeyle sebebini sormuştu.

“Bar” dalı ile ilgili Bakanlık’a ulaşan görüş ve talepler doğrultusunda değerlendirme yapıldığını savunan Yılmaz ise verdiği cevapta alkollü içecekleri hazırlamak ile tüketmeyi birbirine karıştırdı.

Kararlar, tüketime dair

Cumhuriyet Gazetesi’nde Selda Güneysu imzalı habere göre; Yılmaz, “Bu değerlendirmede ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların üst politika belgelerinden yararlanılmıştır. Temel hedef 18 yaş altındaki öğrencilerin alkol ürünlerinden korunmasıdır. Gerek anayasa, gerek yasalar, gerekse de önemli bazı karar ve metinler, bu alanda düzenleme yapmayı zorunlu kılmıştır” savunmasını yaptı.

Yılmaz, dersin kaldırılma gerekçelerini, anayasanın gençleri alkol düşkünlüğünden korumakla ilgili 58. Maddesi’ne; Milli Eğitim Temel Kanunu’nun “beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli bireyler yetiştirmek ile ilgili 2. Maddesi’ne; 65’inci hükümet planındaki alkol ve uyuşturucu ile mücadele vurgusuna dayandırdı.

Kanunlarla yetinmedi…

Tüm bunlarla da yetinmeyen Yılmaz, turizm öğrencilerinde ana konulardan birisi olan dersin çıkarılmasına dayanak olarak Ulusal Gençlik ve Spor Politikası belgesini, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa 2000-2005 Alkol Eylem Planı’nı ve Avrupa Birliği’nin Gençlerin, Alkol Kullanımına İlişkin Tavsiye Kararı’nı gösterdi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha