Turizm için aşı bir umut mu?

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
07 Aralık 2020, 11:27

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği turizm sektörü, ülkemizde de salgınla ilişkili gelişmelerle yön bulmaya çalışıyor.

2020 yılında dünya turizmi, yüzde 80 civarında daralma ile yılı kapatacağı, Türkiye turizminin ise yüzde 70 civarında bir daralma ile bu yılı kapatacağı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy tarafından belirtildi. Rakamsal verilerle ifade edecek olursak; 15 milyon turistin biraz üzerinde, turizm gelirinde de yaklaşık 11 milyon dolar seviyesinde yıl sonu kapanışının olacağı öngörülmektedir.

Bu noktada dünya ve ülke turizmi açısından Covid-19 aşısının bulunması büyük önem taşıyor.

Dünyada Covid-19 aşısı geliştirme çalışmaları yürüten şirket ve kurumlardan umut verici açıklamalar gelirken, uzmanlar " normale dönüş; konusunda nüfusun çok büyük bir bölümünün aşılanması gerektiğini söylüyor.

Yapılan yorumlarda seyahat üzerindeki kısıtlamaların kaldırılması, maske takma zorunluluğunun ortadan kalkması ve kalabalık etkinliklerin yeniden başlaması için daha uzun zaman olduğu belirtiliyor.

Aşıların onay alıp, uygulanmaya başlamasının ardından dünya nüfusunun büyük bir bölümünün aşılanmasının aylar hatta yıllar sürebileceği ifade ediliyor.

Mesele burada da bitmiyor. Normal hayata dönüş için gereken sürü bağışıklığına ulaşılıp, ulaşılamayacağında aşıların etkisinin ne kadar süreceği, virüs taşıyan kişilerin bulaşıcılığını ortadan kaldırıp, kaldırmayacağı ve aşının hastalığı engellemesinin ne kadar süreceği gibi etkenler de önemli rol oynuyor.

Diğer taraftan 2020, Türkiye – AB ilişkileri bakımından pek olumlu bir yıl olmadı. Bu sebeple önümüzdeki yeni yılında nasıl geçeceğini anlayabilmek için birden fazla faktöre bakmak durumundayız.

Özellikle Almanya ile kurulacak olan ilişkilerin ve Almanya’nın yaklaşımı etkili olacaktır. Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ilişkin olumlu yönde atılacak adımların, turizm sektörüne yansımasının olumlu olacağını belirtmek gerekiyor.

Odağında insan olan turizm sektörü nitelikli personeli kaybediyor.

Covid-19'un en yoğun yaşandığı turizm sektöründe işini kaybeden ve bu nedenle şehir ve sektör değiştirmek zorunda kalan turizm çalışanları var.

Bu durumdan mütevellit yurtdışına nitelikli personel ve yönetici ihracatı yapıyoruz.

90’lı yıllardan bu yana, turizmde istihdamın 12 aya çıkarılması konusunda bir çözüm üretilememesi ve gerekli yasaların çıkarılmaması sektör adına üzücü ve düşündürücüdür.

Sektördeki aktif sivil toplum kuruluşları ve ilgili bakanlıklar arasında işbirliği güçlendirilerek ve çerçevesi genişletilerek bu sorunun çözülmesi adına lütfen bir adım atın.

Çünkü her gün yeni bir başlangıçtır.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:tayfun döşkaya
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha