Turizm devinden Türkiye'de istihdam atağı!

Turizm devinden Türkiye'de istihdam atağı!
26 Şubat 2020, 14:27
Dünya turizm devi TUİ, Türkiye'de ilk defa bir üniversiteyle 'Turizm sektöründe istihdam protokolü'nü imzaladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın YÖK ile yaptığı işbirliği kapsamında üniversite-özel sektör arasındaki ilk “Turizm sektöründe istihdam protokolü” Malatya Turgut Özal Üniversitesi (MTÜ) ile dünyanın ve Avrupa’nın en büyük turizm şirketlerinden TUI Grup ile yapıldı.

MTÜ Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu’ndaki protokol töreninde konuşan TUI Group – TTHotels Türkiye Temsilcisi Av. Kaan Şahinalp “ Size ilk ziyaretimizden bu yana bir otel daha aldık. Mülkiyetini aldık bin 200 yatakla birlikte, yaklaşık 30 bin yatağa ulaştık. Her sene de bu biz tabi ki yeni arkadaşlar kazanmamızı sağlayacak yol açmış oldu bu kazanım. Önümüzdeki yıllarda personel sayımızı 7-8-9 binlere çıkaracağız. Bu protokol ile birlikte önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan öğrenciler ile birlikte iş başı eğitimi almış yeni yetenekler yetiştirmiş olmayı ümit ediyoruz. Şuan da Turizm Bakanlığı’nda ilk protokolü biz yaptık. Yakında da protokol diğer birkaç üniversite ile daha yapılacak önümüzdeki yılda 2021 yılında da 10 üniversiteye çıkarılması planlanıyor.” şeklinde konuştu.

“Öğrencilere yardımcı olacağız”

TUI Group – TTHotels Turkey İnsan Kaynakları Direktörü Satı Murat Demirer ise şunları söyledi; “Niyetimiz kazan kazan politikası, çünkü öğrenciler fuarlarda da yanımıza geliyor, görüşüyoruz, konuşuyoruz hep diyoruz ki ‘Sizin tecrübeniz yok.’ En çok iş görüşmelerinizde karşınıza çıkan sorulardan bir bu. Diyorlar ki ‘Tecrübem yok.’ Nasıl tecrübe edineceksin, zaten mezun olmuşsun hayata atılmışsın nerede, üniversitede yapacaksın bu işi. Güzel bir protokol oluşturacağımıza da inanıyorum, dediğim gibi kazan kazan politikası, elimizden geldiği kadar da yardımcı olmaya çalışacağız sizlere de. Ama sizin bu işe gönül koymanız lazım. Çünkü çok zor bir sektör turizm sektörü. Bir defa pamuk ipliğine bağlı, ne zaman ne olacağı belli olmuyor, o yüzden gönül koymanız gerekiyor. Ama ben o ışığı gözlerinizde görüyorum. İnşallah buradaki arkadaşlarımızla da bu yola çıkacağız. 20 yıl sonra, 10 yıl sonra, 5 yıl sonra sizleri iyi yerlerde görmek istiyoruz. Bundan da zaten şüphemiz yok.”

Protokol töreninde konuşan Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, turizm konusunda ilk üniversite-özel sektör işbirliği kapsamında ilk protokolü imzalayan üniversite olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek, “Küresel ekonominin önemli oyuncularından birisi turizmdir. Önemli bir istihdam kapısı olan turizm ve hizmet sektörü bu alanda yaşanan rekabetten dolayı artık kalifiye ve yetişmiş elemana ihtiyaç duymaktadır. Turizm sektöründe kalifiye eleman sayısı arttıkça, turizm sektörü de gelişimini ve büyümesini daha sağlıklı olarak gerçekleştirecektir. Bu tür anlaşmalarla hem öğrencilerimizin gerek özlük hakları, gerekse de istihdam edilebilirlikleri alanında Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulumuzun açılan yeni bölümleri ile birlikte güzel bir protokol olacağına inanıyorum.” dedi.

-“4 yıllık Seyahat ve Turizm İşletmeciliği Bölümü de açıldı”

Kale Turizm Meslek Yüksekokulu bünyesinde Aşçılık, Turist Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Pazarlama Bölümleri ile İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi bünyesindeki Seyahat ve Turizm İşletmeciliği Bölümünde eğitim gören ve mezun olacak öğrencileri kapsadığını belirten Rektör Prof. Dr, Karabulut, “Özellikle mesleki alanların daha sonraki yaşama, hızlı anlamda işe başlamak, hem para kazanmaya başlıyorsunuz, hem iş hayatına başlıyorsunuz, hem de aynı zamanda fakülte eğitiminizi tamamlayacak şekilde 4 yıllık bölümümüzü de, Seyahat ve Turizm İşletmeciliği Bölümünü de açmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından “Turizm sektöründe istihdam protokolü” Rektör Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ile TUI Group – TTHotels Türkiye Temsilcisi Av. Kaan Şahinalp ve TUI Group – TTHotels Turkey İnsan Kaynakları Direktörü Satı Murat Demirer tarafından imzalandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha