Turizm’de yükselen trend: Medikal Turizm

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
29 Mart 2019, 15:11

Sağlıklı ve kaliteli yaşam için dünyada medikal turizmin önemi her geçen gün artmaktadır.

Medikal turizm, turistlerin bir yandan kaliteli ve uygun fiyatlı sağlık hizmetlerini almalarını sağlarken bir yandan da tatil yapmalarına imkan tanımaktadır. Medikal turizmin son yıllarda popülaritesi hızla yükselmekte ve uluslararası pazarda yaklaşık 28 ülke arasında yoğun bir rekabet yaşanmaktadır.

Medikal turizm; tıbbi tanı, tedavi, rehabilitasyon uygulamalarıyla birlikte konaklama, acentecilik, pazarlama, çevre ve mimari tasarım, ekonomi vb. açılardan geniş bir bakış açısı gerektirmektedir. Aynı zamanda Medikal Turizm doğa, sağlıklı beslenme, termal/SPA, kişisel bakım, spor, tıbbi ve cerrahi veya diş hekimliğinin konusu içinde yer alan herhangi bir tedavi uygulamasını elde etmek amacıyla kişilerin kendi ülkelerinden farklı bir ülkeye seyahat etmeleri olarak tanımlanabilir.

Mckinsey & Company tarafından yapılan bir araştırmada; medikal turizm için insanların farklı ülkelere seyahat etmelerindeki sebepler arasında %40 en yüksek teknoloji, %32 en iyi kalitede tıbbi tedavi ve medikal uygulamalar, %15 daha hızlı erişim, %9 en düşük maliyet, %4 isteğe bağlı uygulamalar için düşük maliyet faktörleri saptanmıştır.

Medikal turistler dünyanın en önemli turistik mekânlarında tatil yapmanın yanı sıra yüksek kalite ve düşük maliyetli tedavi olma fırsatını elde etmektedirler. Medikal turizm yalnızca belirli ülkelerle sınırlı kalmayıp, dünya genelinde pek çok ülkenin ve bölgenin dikkatini de üzerine çekmektedir.

Medikal turizm ekonomik kalkınma, uluslararası piyasada ülkeye pozitif bir imaj yaratmak, alternatif turizm seçeneği şeklinde kullanarak turizmin mevsimlere dağıtılmasında etkili olmaktadır.

Deloitte (2008) firması tarafından medikal turizm alanında ABD’de yapılan kapsamlı çalışmalardan birine göre medikal turizminde en çok ziyaret edilen ülkeler: Hindistan, Tayland, Meksika, Filipinler, Kore, Tayvan, Malezya, Singapur olarak öne çıkmaktadır.

Dünya turizm hareketlerinde önemli bir paya sahip olan Türkiye, sahip olduğu altyapı olanakları, kaliteli-sağlık hizmetleri, nitelikli insan gücü, rekabetçi fiyat avantajı, devlet desteği, bulunduğu coğrafi konum itibariyle de sahip olduğu eşsiz doğal ve tarihi zenginlikleri uygun iklim koşulları ile birleşen kaliteli turizm işletmeciliği ve dünyaca bilinen Efsanevi Türk Misafirperverliği ile medikal turizm alanında her geçen gün daha fazla pay sahibi olmaktadır.

Medical turist tarafından destinasyon tercihi hastane akreditasyonu ülkelerin uluslararası medikal turizmi için ne kadar hazır olduklarının bir göstergesi olarak görülebilir. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlar arasından Joint Commission International (JCI)’ın öne çıktığı gözlemlenmektedir.

Medikal turizm açısından ele alındığında Türkiye’nin göze çarpan en önemli avantajlarından biri akredite edilmiş sağlık tesislerinin fazlalığıdır. Türkiye, medikal turizm kapsamında Tayland’dan sonra en fazla JCI tarafından akredite sağlık tesisine sahip ülke konumundadır.

Türkiye yüksek akredite kuruluş sayısı ve diğer faktörler sayesinde tüm Avrupa, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi Ülkeleri’nden her yıl binlerce hastayı kendisine çekmektedir.

TD danışmanlık olarak Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden birine ülkemizde ve yakın coğrafyamızda olmayan karma kullanımlı medikal resort projesine kapsamlı danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Sağlıcakla kalın…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha