HIKVISION

Turizm çalışanlarının ateşle imtihanı!

Ahmet Zeki Apalı
Ahmet Zeki ApalıRehber
25 Mart 2020, 13:01

Ülkenin turizm belleğinde görülen krizlerin tamamına yakını, yaş grubum veya üzeri tüm turizmcilerin hafızalarındadır.

Yer altı-üstü, arkeolojik, doğal ve kültürel değerleri ile dünyada eşine az rastlanır bir zenginliğe sahip bu ülkenin turizmcileri, yıllardır ülkenin karar vericilerine var olan potansiyeli anlatma, zenginliğin doğru ve bilinçli değerlendirilmesi halinde ortaya çıkacak toplumsal fayda konusunda onları ikna etme çabasındadırlar.

Son virüs olayında turizm sektörü adına ortaya konulan yaklaşım ise ne yazık ki turizmcilerin üvey evlat muamelesi görmekten öteye bir gelişim kaydedemediklerini çok acı bir şekilde göstermiştir.

Şimdi sektörel sıkıntının doğrudan etkileyeceği çalışanlarla ilgili görüşlerimizi kısaca açıklamaya çalışalım.

Turizm sektörü emek yoğun bir sektördür. Doğası gereği hassastır, havadaki nemden etkilenir. Dolayısıyla yüzbinlerce çalışan ansızın bir belirsizliğin (kendilerinden kaynaklanmayan) içinde bulabilirler kendilerini; tıpkı körfez savaşları, ekonomik krizler, siyasi belirsizlikler, darbe teşebbüsü ve salgın hastalık sebebi ile olduğu gibi.

Turizm sektörünü diğer sektörlerden ayıran belki de en önemli husus, birbirine bağlı çok sayıda farklı sektör çalışanını ya da üreticiyi içine almasıdır. Durum böyle olunca da turizm sektörü çalışanları iyiyse birbirine bağlı onlarca sektör de olumlu, turizm sektörü çalışanları kötü ise onlarca sektör de olumsuz etkilenecektir.

Uzun yıllardır turizmin 12 aya yayılması için turizm değerlerimizin nasıl kullanılması gerektiği konusunda sektörün önde gelen kurum ve kuruluşlarının yöneticileri kamu idaresini bilgilendirmektedir.

Ancak, hayatının hiçbir döneminde turizm sektörü içinde herhangi bir alanda çalışarak geçimini temin etmemiş, bürokratik atama veya görevlendirmelerle bir yerlere gelmiş insanların yapılan bilgilendirmeleri dikkate almadıkları da bir gerçektir.

Düzenli ve garantili maaş alan bürokrat ve kamu yöneticilerinin, güvencesiz ve belirsiz süreli çalışan turizm işçilerinin halinden anlaması beklenebilir mi?

- Peki, bu durumda ne yapılmalıdır?

Turizm sektörü “olumsuzluklardan çok çabuk etkilenen hassas bir sektördür” demiştik. Aynı zamanda olumlu şartları da çok kısa sürede kabullenerek hızlı toparlanan bir sektördür.

Hızlı toparlanmanın tek bir gerçeği vardır ki, o da kalifiye insanları sektörde tutmak. Aksi halde sektörden ayrılmış nitelikli çalışanlar yerine yenilerini yetiştirmek uzun yıllar alacağından kayıpların telafisi de çok zaman gerektirecektir.

- Kalifiye turizm çalışanlarının örnekleri kimlerdir ve onları nasıl elde tutmak gerekir?

Örneğin, mesleğimiz gereği önce tur rehberleri dersek; yıllar süren eğitim öğretim hayatlarını, mesleğe giriş için sınav ve gezileri tamamlayıp sonrasında, en azından on yıllık bir çalışmanın ardından sahip olacakları birikim ve beceriler ile verimli hale gelirler. Konaklama, yeme-içme, taşıma, eğlence, alışveriş mekânlarında çalışanlar ile seyahat acentaları tur temsilcileri, yine deneyimin çok önemli olduğu alanları temsil ederler. Bu alanlarda çalışanlar turizm emekçilerinin bel kemiğini oluştururlar ama çoğu dönemsel çalışır ve SGK primleri yıl boyunca yatmaz bile. Bazıları için Kasım ayından Nisan’a, bazıları için biraz daha kısa süren ama çalışılmayan aylar sonrası tam sezon beklenirken, bağlı oldukları pamuk ipliğinin kopması hepsini birden ateşe atmıştır.

18 Mart 2020 akşamı Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı pakette bu kesimleri düşünen bir maddenin olmaması da, 3 Şubat 2017 yılında bizzat Sayın Cumhurbaşkanı’nca stratejik sektör ilan edilen turizm alanında yine kamu yetkililerinin yeterince çalışmadığını, günü kurtaracak faaliyetlerle durumu idare ettiğini göstermiştir.

Yukarıda saydığım nitelikli turizm çalışanları henüz sektörden uzaklaşmadan, bu günlerin atlatılmasıyla birlikte hızlı toparlanmanın sağlanabilmesini temin etmek üzere desteklenmelidir. Asgari yaşamsal giderlerinin ödenebilmesi, aynı zamanda psikolojik olumsuz etkilerin de azalması anlamına gelecektir. Çok basit bir hesaplama ile bir milyon kişiye bir veya iki aylık süre için bin dolar destek verilse bunun toplamı bir milyar dolar tutacaktır.

Kaldı ki bu destekler yaşamsal ihtiyaçlar için kullanılırken zaten devlet dolaylı vergilerle bunun yarıya yakınını geri alacağından kamuya maliyeti, toplam tutarın yarısı kadar olacaktır. Ayakta kalan bu deneyimli kitle ise, sektörün hızla toparlanmasını sağlayarak onlarca milyar dolarlık turizm gelirlerinin baş aktörleri olarak ülke ekonomisine katkıya devam edeceklerdir.

Bahsedilen destek turizm çalışanlarına balık tutmayı öğretmek yerine balık vermek değildir. Zira bu insanlar zaten balık tutmayı bilenlerdir. Amaç, kendileri dışında ortaya çıkan bu olağanüstü şartlarda onların sektörden kopmamalarını sağlayarak onları, olağanüstü koşulların ortadan kalkacağı günlere hazır tutabilmektir.

Turizm işverenleri ile ilgili az da olsa pakette bazı destekler zikredildiği için bu konulara değinilmemiştir. Sadece turizm çalışanlarının ateşle imtihanı diyebileceğimiz bir ortamda emekçilerin akıllara gelmesinin, hatta desteklenmesinin büyük bir devlet için altından kalkılamayacak maliyetler doğurmayacağını vurgulamak istedik.

Bir kerecik de olsa devletimizi turizm çalışanlarının yanında görebilmek dileğiyle…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Ahmet Zeki Apalı
Yorumlar
Haydar dursun
14 Nisan 2020, Salı 11:47
insanın dili dini ırkı mezhebi ne olursa olsun temel değerleri vardır bunların başında dürüstlük gelir burda bir sistem kurulmuş bir şekilde Sektörün sorunları yazılıp anlatılmaya çalışılıyor. En azından olması gereken bu. Fakat gerçekte tapılan ne sorunlar yazılıyor ama bilerek veya sküçük bir ihtimalde olsa bilmeyerek gerçek sorunlar gizleniyor çünkü bir şekilde ucu birilerine dokunuyor. Samimi gerçekçi çözümler aslında o kadar yakınki çok fazla bir şey istemiyor Türkiyede Turizmi kirletenler belli Kendine in comingci diyen diyen Center (dolandırıcılık) odaklı çalışanları deşifre edin kanunlar zaten açık evet belki kazançlarınız azıcık düşer ama başınız dik gezersiniz en azından. biliyorum maalesef bu işlere alışmış Rehberler çoğunlukta Ama biter viteceğine inanıyorum sizde inanın burda pembe gülücükler atarak kafayı kuma gömerek bir yere varılmaz
Gökhan
29 Mart 2020, Pazar 07:26
Başkanlık yaptığınız dönemdeki icraatları zerre beğenmeyen ve sürekli eleştiren biri olarak,doğru ise doğru yanlış ise yanlış anlayışıyla yazdıklarınıza katılıyorum doğru bir tespit....
gökmen
28 Mart 2020, Cumartesi 09:55
turizm çalışanları için hiçbir önlem destek yok . krediler borçlar ev kirası elektrik su bunlar ne olacak kıştan kalma biton borcumuz var çok zor bir dönem inşallah kısa sürede biter yoksa felaket
Güman Kızıltan
28 Mart 2020, Cumartesi 07:15
Fevkalade isabetli teşhisler
Hikmet Soyvural
27 Mart 2020, Cuma 09:11
AĞZINA,DILINE, YÜREĞINE SAĞLIK..COK GÜZEL VURGULAMISSINIZ..DAHA ÖTESI ILAVE NE DIYEBILIRLER..UTANSINLAR .VE BIR DUSUNSUNLER!! YILLARDIR BU ULKEYE TURIZM ADINA EN IYI ŞEKILDE HIZMET VE TANITIM ELÇISI OLARAK KATKIMIZIN CALISMAMIZIN DEGERI BUMU OLMALIYDI??
Berrin Ağırtaş
26 Mart 2020, Perşembe 03:20
Dilinize ,Kaleminize veYüreğinize Sağlık Yaşadığımız sıkıntıları çok güzel ifade ermişsiniz
Hüseyin selman Yıldız
26 Mart 2020, Perşembe 02:15
Meslektaşlarımızın duygularına Rehberlik ettiniz.Sağolun Zeki Bey
Cafer babaeker
25 Mart 2020, Çarşamba 09:31
Ekonominin kırılgan olması, devletin öncelikli sektörleri tayininde zora soktuğu aşikar. Zor bir süreç olmaması en büyük temennimiz.
Ali
25 Mart 2020, Çarşamba 08:47
Sayın Başkanım, Siz bu sektör için elinden geleni fazlasıyla yapmış yapacak olan tek ve yegane başkansınız.
Hüseyin Durmuş
25 Mart 2020, Çarşamba 06:37
Çok güzel bir açıklama teşekkürler Zeki Bey. Yalnız hâlâ bekliyoruz ki TUREB bir açıklama yaparak üyeleri bilgilendirsin.
Hüseyin Güngör Altaç
25 Mart 2020, Çarşamba 05:41
Kaleminize sağlık, bize rehber oldunuz.
Mehmet Yusuf Tanriverdi
25 Mart 2020, Çarşamba 03:27
Turist rehberlerinin makus talihi , “yiyip icip geziyor bir de para aliyorlar “bakis acisindan kurtulamiyoruz maalesef ,kaleminize saglik Zeki bey
Mehmet Yusuf Tanriverdi
25 Mart 2020, Çarşamba 03:27
Turist rehberlerinin makus talihi , “yiyip icip geziyor bir de para aliyorlar “bakis acisindan kurtulamiyoruz maalesef ,kaleminize saglik Zeki bey
SINAN OZTEKIN
25 Mart 2020, Çarşamba 02:59
BENDE ESKI TURIZM CLISANIYDIM BIR ZAMANLAR SENE 1989 PANFILYA SIMDI BITTI YANI DENIZ BAZILARI ICIN IMTIHANDIR 5 YILDIZLI OTELLER HANGI PARAYLA YAPILDI BAZILARININ DORT BES OTELI VAR SIMDI DUSUNME ZAMANI..,,
Ahmet Tayfun Bedel
25 Mart 2020, Çarşamba 01:33
Sayın Apalı, Profesyonel Turist rehberlerinin durumunu ve verilebilecek desteği çok net acıklamıssınız. Bu talebin mevcut TUREB yönetimi tarafından dikkate alınıp hükümete etkin bir şekilde duyurulmasını arzu ediyorum. Sevgi ve saygılarımla
Meki bel
25 Mart 2020, Çarşamba 01:29
Elinize ,dilinize sağlık,,,,
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha