Turizm basını ne sordu; Başaran Ulusoy ne cevap verdi?

Turizm basını ne sordu; Başaran Ulusoy ne cevap verdi?
20 Eylül 2017, 15:44
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği'nin (TUYED) üyeleri ile bir araya geldi. TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, turizm basınının sorularına şu cevapları verdi.

(Yaklaşık 1.5 saat süren toplantıdaki sorular ve cevaplar tarafımızca sadeleştirilmiştir)


TÜRSAB Başkanlığına tekrar aday mısınız?

- Görevin başında olan, göreve talip olmaz. Bizim konuşacağımız yer genel kuruldur. Yönetimi bunlara bırakmayacağız.

Genel Kurul ne zaman ve nerede yapılacak?

- 2-3 Aralık 2017 tarihinde. İstanbul'da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde yapılacak

20 yılı aşkın süredir TÜRSAB'ı yönetiyorsunuz. Geçmişte aday olmayıp köyünüze yerleşeceğinizi açıkladınız. Fikrinizi neden değiştirdiniz?

- Ben bir kez aday olmayıp köyüme döneceğimi söyledim. Ama köy muhtarları var, beni bırakmadı. Yani üyeler beni bırakmadı. Üyeler bu anlayışa mı bırakacaksın dedi.

(Çetin Gürcün: Başkan bırakacağını açıkladığında o bizimle acımasız mücadeleyi veren arkadaşımız, ikna etmek için evinde davet verdi. Orada sektörün kanaat önderleri de vardı. Ben de davetteyim. Başkan onun için köyüne dönemedi.)

- Krokiyi de çizebilirim. Havuz başında yapıldı. O da en başta oturuyordu.

Rakibiniz TÜRSAB'ın çok fazla ticarete girdiği yönünde sizi eleştiriyor. TÜRSAB'ı ticaretin içinden çıkarıp acentelere rakip olmaktan çıkaracağız diyorlar. Sizin TÜRSAB'ı ticari faaliyetlerin içinden çıkarma gibi bir düşünceniz var mı?

- Hayır... Onlar da mağazaları aldılar. Müzeleri de almak için gayret gösteriyorlar. Müzelerin başındaki arkadaşı da transfer etti. Ayıptır...

TÜRSAB yeniden müze bileti ihalesine girecek mi?

- Yönetim Kurulumuz ile konuşacağız. Biz ticaret yapıyorsak acentelerin lehine yapıyoruz. İhaleyi almasaydık acenteler indirimli bilet alamayacaktı.

Bir önceki ihaleye neden girmediniz?

- Bir yıllık ihaleye neden gireyim? İhaleye girdik, ama o fiyata olmazdı.

TÜRSAB Ltd olarak mı girdiniz başka bir şirketle mi?

- Başka bir kurum ile girdik.

Zahid Akman ile birlikte girdiğiniz söyleniyor, bu doğru mu?

- Hayır Zahid Akman'la girmedik, başka bir kurumu destekledik

Yeni ihaleye girecek misiniz?

- İhale şartnamesi bugün çıkıyor. Yönetim Kurulunda tartışacağız. Mağazalara biz girmedik. Niye, çünkü çok teferruatlı bir iş. Mağaza seyahat acentelerinin işi değil, ama müzeler bizim işimiz.

TÜRSAB Ltd müze biletinden kar mı zarar mı etti. Bakanlığa ne kadar borcunuz var?

- Bakanlığa borcumuz kotayı dolduramadığımız için oldu. Onu da aşacağız. Bakanlıkla problemimiz olmaz.

Bilet ihalesinin şartnamesinde acente indirimi yüzde 25'ti, siz bunu yüzde 20 olarak kullandırdınız. Geriye kalan yüzde 5 nereye gitti?

- O kalan para yüzde 5 değil. Yüzde 1.8 ile 2.2 arasında. Bu biletlerin barkodu, basımı, turnikesi var. Biz o işten kar etmedik, ama acenteler etti. Ayasofya biletini 30 liraya alıp 32 liraya satıyoruz. Gidilmeyen müzelerde ise hiç artış yapmadık. Bakanlık bize ihaleye girmemiz için rica etti. Bu şartlarda girmeyeceğimizi söyledik.

Ayıp ya, bunlar söylenir mi? Göreve geleceğini düşündüğün bir yeri aklına gelen her yere; Cumhurbaşkanı'na, Başbakana, Turizm Bakanı'na kadar her yere şikayet ettiler. Şikayet etmedikleri bir Falkland Adaları kaldı. Orada da rüzgar varmış, gemiler yanaşamıyormuş.

(Çetin Gürcün: Bu işin bir maliyeti var. Diyebilirsiniz ki bu giderler neden birlik bütçesinden karşılanmadı. O zaman da biletten yararlanan ile yararlanmayan acente arasında haksızlık olurdu.)

Rekabet Kurumu'nun soruşturması hakkında ne düşünüyorsunuz?

- Sigorta poliçesini herkes yapamıyor. Bu nedenle kendi sigorta şirketimize yaptırdık. 14 bin kişiye sigorta yaptık. 14 bini 12 lira ile çarparsan o kadarlık bir iş...

Bu soruşturmadan ceza çıkar mı?

- Avuçlarını yalarlar. Yılmaz Bey bunu sen aynen yaz. Biz haklıyız çünkü.

(Çetin Gürcün: O Avukat arkadaşa da tavsiyem, avukatlığını yapsın, avukatlıktan sonraki kısma girmesin.)

- Ama şikayet edenler avuçlarını yalasın. 600 hac-umre acentesi var; şikayet eden 83 tane. Bunların da 40-45'i faal değil.

Neden Şikayet ettiler?

- Kahvenin yanında su içiyorum diye de şikayet edebilirler... Şikayet edenler de geçmişte bu komitenin içinde yer almış, hatta başkanlık yapmıştı.

(Çetin Gürcün: Bunlar kamuoyuna yansıtılacak şeyler değil. Poliçelerde sahtecilik yapılmasın diye tek elden yapılması yönünde karar alanlardan biri de bu şikayet yapanlar arasında.)

TÜRSAB'ın mali durumu nasıl? Ne kadar borcunuz var?

- Şirketlerin bilançolarında var... TÜRSAB'ın birlik olarak hiçbir borcu yoktur. Şuan mal varlıklarımızı yazarsak arkadaşların talepleri daha fazla artar. Biz hesabımızı biliyoruz.

Şirketlerin borcu var mı?

- Onların bina yapımından dolayı borcu vardır. 5 yıllık kredi borcumuz var. Aylık taksitler halinde ödüyoruz.

Acenteciliğin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

- Günün şartlarına uyan, teknolojiye yatırım yapan müşterisini seven herkes kazanır. Türkiye büyüyor, herkese ekmek var. Yeter ki işini doğru yapsınlar.

Son iki yılda çok sayıda acente açıldı bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- 39 BYK ile denetimleri artırdık. Kaçak faaliyet gösteren acenteler belge almak zorunda kaldı. Yeni acentelerin yüzde 70'i kaçak faaliyet gösterirken belge almak zorunda kalanlardan oluşuyor.

Yeniden seçilmeniz halinde neler yapacaksınız?

- Yaptıklarımız belli, mesleki yeterlilik kurumundan müzelere, kazılara kadar. Arkeoloji müzesine hiç gitmiş mi? Orayı ayağa kaldıran biziz. Topkapı Sarayı'nın bahçesindeki çöpleri temizleyen biziz. Efesi ayağa kaldıran biziz. Pamukkale Laodikya'yı ortaya çıkaran biziz. Vandalların yıktığı Ziya Gökalp Müzesi'ni 3,5 ayda yapan bitiren biziz. Bunlardan haberleri var mı?

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha