Turizm ‘Barış’tır

Aylin Özsavaş
Aylin ÖzsavaşFuego Travel
29 Şubat 2020, 11:17

Her şeyden önce 27 Şubat günü İdlib’deki kanlı saldırıda hayatını kaybeden şehitlerimize Allahtan rahmet, tüm ulusumuza başsağlığı dilerim.

2020 ülkemiz için hayırlı başlamadı. Elazığ depremi ve Van Bahçesaray’daki acılarımız daha tazeyken, İdlib saldırısı ile yüreğimiz dağlandı.

Tüm dünyayı saran Korona virüsü, her ne kadar henüz ülkemizde tespit edilmediyse de etkilerini biz turizmciler olarak fazlasıyla yaşamaktayız.

Çin, İran, İtalya derken şimdi bir de Almanya’da 54 yıldır kesintisiz gerçekleşen ITB Fuarının iptali….

ITB Fuarı ilk kez 1966 yılında Berlin’de 580 metrekarelik alanda 5 ülke ve 9 katılımcı ile 250 ziyaretçisi için kapılarını açtı. Bugün 160.000 metrekarelik alanda 180 ülke ve 10.000 katılımcı ile 160.000 ziyaretçisine kapılarını açmaktadır.

Fuarın 54 yıllık tarihinde neler yaşanmadı ki; Münih olimpiyat oyunları katliamı, İran-Irak Savaşı, Çernobil faciası, Berlin Duvarı’nın yıkılması, Sovyetler Birliği’nin dağılması, Körfez savaşları, İkiz kuleler saldırısı, Sars, Arap Baharı, Fukushima felaketi ve 2014’de başlayıp 2 yıl süren Ebola salgını.

Hiçbiri bugüne kadar fuarın iptaline neden olmamıştı. Korona virüsü ile bunu da gördük.

Bu sefer etkilenen sadece biz de olmadık. Avrupa ülkeleri de virüsün etkisi ile turizmde yara almış durumda. İtalya Seyahat Acenteleri Birliğinin açıklamasına göre son dakika iptalleri %70’ı civarında.

Alman basınına göre ister tatil ister iş sebebiyle olsun, insanlar seyahatlerini iptal ediyor ve bu iptaller turizm sektöründe ekonomik krize sebep olacak. Daha Thomas Cook’un etkileri geçmeden, belki de yenileri eklenecek.

Bizdeki durumu sıralamaya sanırım gerek dahi yok…. Bizi yine çok zor günler bekliyor.

Fakat biz alışığız krizlere.

Yıllardır neler ile boğuşuyoruz.

Biz ülke olarak bu krizden de yara almadan çıkmasını biliriz.

Yeter ki ülkemizde barış olsun.

Yeter ki biz şehit haberleri almayalım.

Yeter ki biz bir olalım.

Yeter ki sektör paydaşları arasında BARIŞ olsun!

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha