Turizm Bakanlığı Akdeniz'deki en güzel 5 plajı seçti

Turizm Bakanlığı Akdeniz'deki en güzel 5 plajı seçti
20 Ağustos 2021, 09:33
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Akdeniz sahil şeridindeki en güzel 5 plajı belirledi.

Seçilen 5 plajın isimleri, Türkiye Turizm, Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın (TGA) uluslararası tanıtım çalışmalarını yürüttüğü 'Go Turkey' web sayfasında yayınlandı. Listede Kleopatra, Kaputaj, Patara, Kızkalesi ve Çevlik plajları yer alırken Akdeniz sahilinin meşhur plajlarının her yıl yüz binlerce konuk ağırladığı vurgulandı. Sabah'tan Burak Çelik'in haberine göre GoTurkey web sitesinde yayınlanan Akdeniz sahil şeridindeki 5 plaj şöyle:

KAPUTAŞ PLAJI: Antalya'nın en batı kesiminde Kaş yakınlarında yer alan Kaputaş Plajı, yıllar içinde birçok turizm tanıtım posterine konu olmuş, hem yerli hem de yabancı turistin gözdesi haline geldi. Tablo gibi güzelliği sayesinde ne kadar sapa bir yerde olursa olsun kesinlikle görülmeye değer.

KLEOPATRA PLAJI: Antalya'nın doğu kıyısındaki altın kumlarıyla ünlüdür ve adını Antik Mısır'ın efsanevi kraliçesi Kleopatra'dan almıştır. Yaklaşık 2 km uzunluğundaki bu kumsal, Kleopatra'yı ve Romalı General Markus Antonius'u emsalsiz kumlarında ağırlamıştır. Akdeniz güneşi altında ısınmak ve ardından masmavi denizde serinlemek için Kleopatra Plajı şahane bir alternatif.

PATARA PLAJI: Kaş ve Kalkan'a yakın Patara'nın göz alabildiğine uzanan plajı 20 km uzunluğunda. Patara Antik Kenti'nin hemen yanında yer alan Patara Plajı'nın kum tepeleri üzerinde muhteşem gün batımını izleyebilirsiniz. Sığ suları, yumuşak kumları ve altın rengi sahili ile Patara Plajı sadece güneşi arayanlar için değil, Caretta Caretta deniz kaplumbağaları için de eşsiz bir varış noktasıdır.

KIZKALESİ PLAJI: Bu çok özel plajda denizin ortasından yükselen Kızkalesini arkanıza alıp yüzme şansı yakalayabilirsiniz. Mersin'de bulunan mavi bayraklı Kızkalesi Plajı, Akdeniz'in en çok tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Kızkalesi Plajı, kıyıdan 50 m mesafede bile derinleşmeyen sığ suları sayesinde çocuklu ailelerin denizin tadını çıkarmalarını sağlıyor. Meraklıları için Kız Kalesini bisiklet kiralayıp keşfetme seçeneği de mevcuttur.

ÇEVLİK PLAJI: Hatay'da bulunan 14 km uzunluğundaki Çevlik Plajı, Türkiye'nin en uzun plajlarından biridir. Çevlik Plajı, altın rengi kumları ve sığ suları ile ünlüdür. Dünyanın insan elinden çıkmış ilk tüneli olan bir Roma mühendislik harikası Titus Tüneli'ne oldukça yakın mesafede bulunuyor. Tarih tutkunları, Piera Antik Kenti kalıntılarını görmek için Çevlik Köyü'ne gitmeliler!

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha