Turizm Bakanı'ndan sert tepki: Turist kovucu bir ülke mi olmak istiyorsunuz?

Turizm Bakanı'ndan sert tepki: Turist kovucu bir ülke mi olmak istiyorsunuz?
09 Şubat 2019, 21:51
İtalya'nın en turistik kentlerinden Venedik'in Belediye Başkanı Luigi Brugnaro'nun Mayıs ayından itibaren kente günübirlik gelen turistlerden de ayakbastı parası alınacağını açıklaması Turizm Bakanı'nın sert tepkisine neden oldu.

Venedik Belediye Başkanı Luigi Brugnaro yaptığı açıklamada 1 Mayıs'tan itibaren kente girişler için günlük 3 Euro ücret alınacağını duyurdu. Brugnaro, gelecek yıldan itibarense bu ücretin 10 Euro'ya kadar çıkacağını söyledi.

Artık günübirlik giriş yapanlardan da alınacak

BBC Türkçe'de yer alan habere göre giriş ücreti uygulamasına Venedik'in tarihi kent merkezi ve etrafındaki adalar dahil olacak. Venedik'te yaşayanlar, eğitim görenler ve bu bölgelerdeki otellerde kalanlardan ise bu ücret alınmayacak. Halen Venedik de dahil olmak üzere İtalya'nın birçok kentinde otellerde konaklayanlardan "turist vergisi" alınıyor. Yeni uygulamayla ise kentte konaklamayan ancak günübirlik giriş yapanlardan da ücret alınacak. Bu ücreti ödemedikleri belirlenenlere ise 100-450 Euro arası ceza kesilebilecek.

Temizlik ve bakım masrafları için kullanılacak

Venedik Belediye Başkanı Brugnaro giriş ücreti projesinin Venedik'i "yaşayan ve yaşanılabilir bir kent" olarak muhafaza etmek amacı taşıdığını söyledi. Brugnaro, bu projeyle elde edilen gelirin temizlik ve bakım masrafları için kullanılacağını ve kentin sakinleri için daha yaşanılabilir hale geleceğini belirtti. Venedik kentindeki Ca' Foscari Üniversitesi'nin geçen yıl yaptığı bir araştırmaya göre Venedik'e yılda 28 milyon civarı turistin gittiği hesaplanıyor. Ancak araştırmacılar kentin kapasitesinin 19 milyon turistle sınırlı olduğunu, bu limitin üzerine çıkılmasının turizmi bir sorun haline getirdiğini belirtiyor.

Turizm Bakanı: İşe yaramaz ve zararlı bir tedbir

Ancak Venedik'e girmek için ücret ödenmesi fikri aralarında Turizm Bakanı'nın da olduğu bazı kesimlerden tepki çekti. Turizm Bakanı Gian Marco Centinaio, giriş ücreti planını "işe yaramaz ve zararlı bir tedbir" diye niteledi ve "Turist kovucu bir ülke mi olmak istiyoruz?" diye itiraz etti. İtalyan basınındaki bazı haberlerde de Venedik'in bu uygulamayla bir müzeye dönüşeceği yorumu yapıldı.

Yorumlar
Zafer Cengiz
11 Şubat 2019, Pazartesi 11:42
Turizmde amaç Turist sayısı artırarak yerel yaşam ve ticaret dengelerini bozmak değil "planlı bir gelişimle çağdaş hayata verimli destekler" sağlamaktır! #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha