Turistlerin trafik çilesi: Berlin'den Antalya'ya 3.5 saat, havalimanından otele 5 saat!

Turistlerin trafik çilesi: Berlin'den Antalya'ya 3.5 saat, havalimanından otele 5 saat!
11 Kasım 2023, 15:00
Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, turistin ülkesinden havalimanına gelene kadar kafasında oluşturduğu Antalya imajının trafik nedeniyle bir anda değiştiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, turistin ülkesinden havalimanına gelene kadar kafasında oluşturduğu Antalya imajının trafik nedeniyle bir anda değiştiğini söyledi.

Turistin Antalya'da günü yolda geçiyor

Yavuz, “Turizmcilerin önündeki en büyük sorun trafik. Özellikle yaz aylarında şehir içi trafiğini andıran saatlere varan yolculuk. Turist tatil gününün önemli kısmını yolculukta geçiriyor. Günü yolda geçiriyor. Bu da büyük memnuniyetsizlik oluşturuyor. Avrupalı turistler 3,5 saatte Antalya'ya geliyor, otelleri Manavgat, Alanya'da ise 4-5 saate yakın sürede otellerine varabiliyorlar" dedi.

Alanya, Manavgat gibi bölgelere ulaşması 5-6 saati bulabiliyor

Turistlerin ülkelerine dönmek için havalimanına giderken de aynı süreci yaşadığını, saatler öncesinden otellerinden çıkıp yine bir tatil gününü yolda geçirdiklerini söyleyen Yavuz,

“1 gün giderken harcadı, 1 gün de otele gelirken harcadı. 2 günü yola gitmiş oldu. Berlin'den bir turist Antalya'ya geliyorsa 3,5 saatlik uçuş süreci var. Belek'te tatil yapıyorsa çok kaybı yok ama Alanya ve Manavgat, Side bölgesinde tatil yapacaksa Serik'ten sonra trafik sorun oluyor ve 5-6 saate kadar süren bir transfer oluyor. Turist 1 tam gününü trafikte geçirmiş ve kayıpla tatile başlıyor" ifadelerini kullandı.

Turizm çalışanları da trafikten mağdur

Sadece tatilcilerin değil, turizm çalışanlarının da aynı durumdan dertli olduğunu belirten Recep Yavuz, trafik nedeniyle evlerinden erkenden çıkan turizm çalışanları ve trafikte gün boyu araç kullanmak durumunda kalan şoförlerin büyük sorunlar yaşadığını söyledi. Yavuz, kentteki trafik sorununun çözümü için bir an önce yeni yollarla desteklenmesi, özellikle doğu ilçelerine direkt gidecek araçlar için alternatif güzergahlar oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Mehmet Karapınar
12 Kasım 2023, Pazar 06:03
Maalesef son bes yıldır, gittikce artan trafıge karşi,BB.Baskanlığı ne yol yapti, ne alternatif üretti.Menderes Türel in yaptıkları ile kaldi.Simdi bugünlerin 5- 6 saat gecikmesini bile, simdiki başkanın seçilmesi halinde, mumla arayacağız.Partiler beni ilgilendirmez.Ben sehirdeki yasamımın kolaylaşması ve kalitesine bakarım.Iyi gün dileklerimle..
Deniz
11 Kasım 2023, Cumartesi 08:32
Demir yollarina onem verilmezse olacagi bu..yasadigim ulkede evimden havaalanina trenle gidiyorum ..mis gibi ..ama turkiyede tam bir iskence..
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha