Turistlerin ödemediği 527 milyon lira neden vatandaşların sırtına yüklendi?

Turistlerin ödemediği 527 milyon lira neden vatandaşların sırtına yüklendi?
25 Eylül 2023, 13:23
CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Sayıştay’ın son 5 yıl uyardığını halde turistlerden tedavi ücretlerini tahsil edemeyen Sağlık Bakanlığı’nın maliyeti vatandaşın sırtına yüklediğini söyledi.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, Sayıştay’ın son 5 yıl uyardığını halde turistlerden tedavi ücretlerini tahsil edemeyen Sağlık Bakanlığı’nın maliyeti vatandaşın sırtına yüklediğini söyledi. “527 milyon lira turistlerden tahsil edilmediği gayet açık. Maliyet vatandaşın sırtında” dedi.

Sağlık Bakanlığı, Sayıştay’ın defalarca uyarmasına rağmen Türkiye’ye turist olarak gelen yabancıların tedavi ücretlerini ödemeden Türkiye’den ayrılmasına göz yummaya devam ediyor. 2017 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı’nın tedavi ettiği turist hastalardan tahsil edemediği paranın toplamı 527 milyon 852 bin 703 TL.

Sayıştay, Sağlık Bakanlığı 2022 yılı hesaplarında yaptığı denetimde de; “ Yabancı ülke vatandaşlarından tahakkuk eden tedavi ücretlerinin tahsilinde ciddi sorunlar yaşandığı, yasal takibin başlatılamadığı” tespit etti. Sayıştay’ın bu tespiti 2017 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı denetim raporlarında yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın turistlerden tahsil edemediği tedavi ücretlerinden kaynaklı olarak son 5 yıllık oluşan zararın bugünkü dolar kuru üzerinden 1 milyar 616 milyon 486 bin 728 TL olarak hesaplanıyor.

CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, son beş yıllık raporları incelediklerini ve Sayıştay’ın 2017 yılından itibaren her yıl Sağlık Bakanlığı’nı uyardığını bildirdi. CHP’li Serkan Sarı yaptığı açıklamada şu değerlendirmelerde bulundu:

“2022 yılı Sayıştay raporlarını incelediğimizde gözümüze çarpan önemli konu başlıklarından bir tanesi de Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı’na son 5 yıldır her yıl uyarıda bulunmuş olmasına rağmen 2017 yılında bugüne kadar turist olarak ülkemize gelmiş olan vatandaşlardan katılım payı almamış olduğu vurgusuna dikkat çekmesidir. Geldiğimiz nokta itibariyle 2017 yılından 2022 yılına kadar süreç içerisinde, 5 yıl süreçte 527 milyon lira bugünkü dolar kuru ile baktığımızda da 1.6 milyar TL’ye varan bir katkı payının turistlerden tahsil edilmediği gayet açık bir şekilde ortada görünmektedir. Bugün vatandaşlarımız ekonomik kriz ortamında temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayamazken, ilaçlarını karşılamakta güçlük yaşarken, katılım paylarını ödeyemedikleri için çocuklarının sağlık ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük yaşarken, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda duyarsız kalması ve bu maliyeti hastaların sırtına bırakmış olması, vatandaşın sırtına yüklemiş olması gerçekten acı bir tablodur!

Yorumlar
Haydar Dursun
27 Eylül 2023, Çarşamba 07:31
GeTuristten parayı kazanan getiren acentelerdir acentelerden tahsil edilsin
Kadir Şimşek
26 Eylül 2023, Salı 07:38
Benim her bir bakanım şerefli namuslu onurlu kişilikte dirler bunun olması imkansız . Kamuoyuna resmi belgeleri sunmalısınız kanaatimce
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha