Turistler Türkiye'de hangi bölgede ne kadar harcıyor?

Turistler Türkiye'de hangi bölgede ne kadar harcıyor?
22 Mayıs 2019, 10:05
Akdeniz’den Ege’ye, Karadeniz’den Güneydoğu Anadolu’ya kadar turistlerin harcama eğilimleri tabloyla ortaya konuldu.

Türkiye’de son iki yılda turizmde ciddi bir toparlanma yaşandı. Bu yıl bu toparlanmanın daha da hızlanması ve turizm gelirlerinin yeniden 30 milyar doları aşması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl 45,6 milyon turist ağırlayıp 29,5 milyar dolar gelir elde eden turizm sektörü bu yıl 50 milyon turist ile 35 milyar dolar gelir hedefliyor.

Ekonomist'ten Levent Gökmen Demirciler turistlerin Türkiye'nin hangi bölgesinde ne kadar harcama yaptığını araştırdı. Ortaya çıkan tablo şu şekilde:

Buna göre Kapadokya’da yabancı turistlerin otel, yemek ve diğer etkinlikler için günlük harcaması 2 bin dolara kadar çıkabiliyor. Şimdi bu eğilimi ülke geneline yayarak turizmden daha fazla gelir elde edilmesi planlanıyor.

Türkiye’yi ziyaret eden turistlerin yaklaşık yüzde 80’i paket turla geliyor ve bu turistlerin tatil başı harcaması 680 dolara denk geliyor. Oysa münferit turistlerin günlük harcamaları gittikleri bölgenin ve tesislerin çeşidine bağlı olarak 200 dolar ile 2 bin dolar arasında değişebiliyor.

Özellikle kültür ve gastronomi turizmi için gelen turistler daha fazla harcama eğilimindeler. Bu turistler kendilerine iyi hizmet verecek tesisler ve nitelikli hediyelik eşya bulmaları halinde harcamalarını daha da artırabiliyor.

Yorumlar
Zafer Cengiz
22 Mayıs 2019, Çarşamba 12:33
Yabancı turistlerin harcama eğilimi "öncelikle Yöredeki toplam hizmet kalitesine ve #DestinasyonYÖNETİMİ ile sağlanabilecek' olan "yerel imaj ve itibar kalitesine" göre şekillenen bir olgudur! Türk Turizmi ise sadece işletme odaklı olarak "toplam bölgesel kalite yönetimini" henüz aktif gündeme dahi getirememiş haldedir! Bilgilerinize.. #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha