Turist sayısını azaltmak için yabancılara esrar satışını yasaklayacak

Turist sayısını azaltmak için yabancılara esrar satışını yasaklayacak
15 Şubat 2020, 09:21
Kontrolden çıkan turizm artışıyla bir süredir mücadele eden Hollanda’nın başkenti Amsterdam, genelevleri ve seks işçilerinin kendilerini sergiledikleri vitrinlerle ünlü Red Light District'i turistik turlara kapatma kararının ardından şehrin imajını düzeltecek bir uygulamayı daha hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Amsterdam’ın ilk kadın Belediye Başkanı olan Femke Halsema, esrara karşı sergilenen hoşgörü politikasının turistler tarafından suiistimal edilmemesi amacıyla yabancı ziyaretçilere esrar satmayı yasaklama fikrini yerel meclise sundu.

Halsema, Red Light District'in bulunduğu Singel bölgesini ziyaret eden ve yaşları 18 ile 35 arasında değişen 100 kişiyle yapılan bir anketi örnek olarak gösterdi. Anket, esrar satışının Amsterdam’ı tercih etme nedenlerinin başında geldiğinin ortaya koyuyor.

Buna göre 100 turistten 34’ü daha önce ziyaret ettikleri Singel bölgesinde esrar satışının yasaklanması halinde artık daha seyrek geleceğini söylüyor. 100 kişiden 11’i ise bir daha hiç gelmeyeceğini vurguluyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 40’ı yasağın hayata geçirilmesi halinde Amsterdam ziyaretlerinde kenevir ya da ot kullanmayı bırakabileceğini belirtiyor.

Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 18’i ‘bir şekilde esrar bulabileceğini düşündüğünü’ söylüyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha