TTYD

Turist sayısındaki artışa charter engeli!

Turist sayısındaki artışa charter engeli!
19 Ekim 2019, 09:52
Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Antalya Valisi Münir Karaloğlu'nu makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Türkiye ve Antalya ile Kazakistan turizm ve ekonomik ilişkileri ele alındı. İki ülke arasındaki karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğine işaret eden Vali Karaloğlu, " Kazakistan'dan turizmde 500 bin rakamı son 2-3 senedir çok yukarıya gitmiyor, Antalya'ya gelen Kazak turist sayısı yerinde sayıyor veya çok az düşüş var. Charter uçuşlarla kaynaklı izin konularında bir problemimiz var ve onu çözdüğümüz zaman 500 bin rakamına göre potansiyelimiz çok daha yüksek" dedi.

'Sadece Kazaklar Türkiye gelsin' demiyoruz

Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan gibi Türk devletleriyle olan turizmi tek taraflı düşünmediklerini belirten Karaloğlu, Anadolu'da yaşayan Türk insanının da anayurdu Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan'ı görmesinde fayda olduğunu söyledi. Karaloğlu, "Gidip gelmek aradaki ilişkileri de güçlendirir. Sadece Kazaklar Türkiye'ye gelsin tatil yapsın demiyoruz, Anadolu'dan da insanlar tatil ihtiyacı olanlar Kazakistan'a gidip ata yurdunu, liderlerimizin geldiği toprakları görsün arzusundayız" diye konuştu.

Türkiye ve en çok da Antalya'da çok sayıda Kazak vatandaşının yaşadığını belirten Büyükelçi Abzal Saparbekuly, Türkiye'ye yıllık ortalama 500 bine yakın turist geldiğini söyledi. Antalya'da 200'e yakın Kazak şirketinin kayıtlı ve çoğunluğunun ticaret, turizm ve gayrimenkul alanında faaliyet gösterdiğini belirten Saparbekuly, “Antalya Kazakistan yatırım imkanları ve yaşam açısından bir fırsat" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha