Turist İstanbul'da lüks yemeğe 300 milyon dolar harcadı

Turist İstanbul'da lüks yemeğe 300 milyon dolar harcadı
18 Eylül 2016, 12:56
Yabancı turistler İstanbul’da güzel bir yemek için kesenin ağzını açıyor. Konuklar Türklere göre daha fazla harcarken, 4.5 milyona yakın turistin birinci sınıf restoranlara 1 yılda bıraktığı para 300 milyon doları buluyor.

Gazete Vatan'ın haberine göre yabancı turistlerin İstanbul’da lüks yemeğe yılda 300 milyon dolar ödedi. Haberde turistlerin gastronomi için yaptıkları harcamaya ilişkin şu bilgiler verildi:

"Turizm Restoran Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, dernek üyesi işletmelerin gelirinin yüzde 20’sinin yabancı turistlerden geldiğini, bunun da yıllık 300 milyon dolar civarında bir rakama denk geldiğini söyledi.

Kişi başı 70 dolar

“Yani yabancı turist, İstanbul’da lüks yemeğe yılda 300 milyon dolar ödüyor” diyen Demirer, TURYİD üyesi işletmelere giden müşteri sayısının yılda 35 milyon civarında olduğunu, bunun yüzde 85-90’ının Türkler, yüzde 10-15’inin ise yabancılardan oluştuğunu bildirdi. Demirer, yabancıların Türkler’e göre biraz daha fazla harcama yaptığını vurgulayarak, yılda yaklaşık 4.5-5 milyon civarında turist ağırladıklarını kaydetti.

Kaya Demirer, İstanbul’a gelen turist sayısının yıllık 12-13 milyon civarında olduğunu, her 3 turistten birinin TURYİD üyesi işletmelerde yemek yediğini anlattı. Demirer, “Bu 4.5-5 milyon civarında turistin TURYİD üyesi 110 işletme, 550 markada yemek için ödediği para, kişi başı ortalama 70 dolar civarında” dedi.

Azeriler en iyi müşteri

Kaya Demirer’in verdiği bilgiye göre, lükse ilgi duyan Uzak Doğulular, Türkiye için çok önemli bir potansiyel. Batı kültürü alan Orta Doğulular ile ABD ve Avrupalılar yemeğe iyi para harcıyor. Bu turistler ödedikleri her kuruşun karşılığını alma gibi bir beklentileri bulunuyor. Çin’den İtalya’ya, Hindistan’dan Orta Asya’ya kadar 20 civarında dünya mutfağı bulunan İstanbul’a gelen bir turist akşam yemeği için en aşağı 50 dolarlık bütçe ayırıyor. Demirer, Türkiye’deki lüks lokantaları son 3-4 yılda Azeriler’in domine ettiğini, Katarlılar’ın da yemek için iyi para harcadığını ifade etti. Çok iyi Türk aşçılar bulunmasına karşın araştırmacı, kendini geliştirmeye meraklı, yaratıcı ve değişiklik peşinde koşan aşçı sayısının yeterli olmadığını belirten Demirer, bu nedenle birçok restoran menüsünün benzer olduğunu söyledi.

Etiketler:Kaya Demirer
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha