TUREB Başkanı Suat Tural: Rehberlere yeşil pasaport istiyoruz

TUREB Başkanı Suat Tural: Rehberlere yeşil pasaport istiyoruz
10 Ağustos 2019, 22:30
Türkiye Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Suat Turaluzun yıllar mesleğe emek veren rehberlere yeşil pasaport imkanı sağlanmasını istedi.

Türkiye Turist Rehberleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Suat Tural Türkiye'de kayıtlı 12 bin turist rehberi bulunduğunu, bunlardan 9 bininin aktif görev yaptığını söyledi.

TUREB'e kayıtlı rehberlerin 39 farklı dil konuştuğunu belirten Tural, "İstanbul Havalimanı'na inen bir kafilenin gördüğü ilk yüz biziz, turları boyunca sürekli bizlerle beraber oluyorlar. Bizi ne biliyorsa Türk'ü öyle biliyor, bizimle ne görüyorsa Türkiye'yi öyle görüyor. Bu, tahmin ediyorum mesleğimizin önemini ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

Turist rehberlerinin değerinin anlaşılması çok önemli

Kültür ve Turizm Bakanlığının, sektördeki diğer paydaşların ve devletin bunun önemini anlamasının kendilerini memnun edeceğini belirten Tural, şunları kaydetti:

"Turist rehberlerinin değerinin anlaşılması çok önemli. Meslekte 30 yılını dolduran Hollandalı turist rehberlerine kraliyet nişanı veriliyor. Fransa'da turist rehberi olanlara ve ülke tanıtımına katkı sağladığını belgeleyen rehberlere onur nişanı takılıyor. Devletimizin en güzel teşekkürü, bizler için yeşil pasaport olacaktır. Bu imkan verilirse meslektaşlarımız o onuru taşırlar, Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil ettiklerini gösterir bir belgeye sahip olurlar."

Tural, her rehberin her yıl adli sicil kaydını değerlendirdiklerine işaret ederek, "Meslektaşlarımız zaten birer devlet memuru gibi güvenlik kontrollerinden geçiyorlar da rehber oluyorlar ya da rehberliklerini devam ettiriyorlar. Biz neden böyle bir imtiyaza sahip olmayalım?" dedi.

Yorumlar
Bilal Coskun
15 Ağustos 2019, Perşembe 07:38
Birde söylemleriniz ile eylemleriniz biribirine paralel olsada dişimi kırsam. Siz bu sefer havalimanına pusu atıp yeşil passportu denetler onu doğru cepte taşımadın bahanesiyle etik dışı davranıştan tutanak yazarsınız.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha