TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı: Delegeler 'oyunu' gördü; gerekli cevabı verdi...

TUREB Başkanı Ahmet Zeki Apalı: Delegeler 'oyunu' gördü; gerekli cevabı verdi...
28 Temmuz 2018, 12:10
Turist Rehberleri Birliği’nin Olağanüstü Genel Kurul'u, yeter sayıya ulaşılamadığı için açılmadı. "Delegeler oyunu gördü" diyen Ahmet Zeki Apalı, "Gereksiz zaman ve enerji kaybettiren bu ortamı geride bırakıp önümüze bakacağız, yapılacak çok işimiz var” dedi.

Turist Rehberleri Birliği’nin (TUREB) bugün Ankara Gürkent Otel’de yapılması planlanan Olağanüstü Genel Kurul'u yeterli sayının sağlanamaması nedeniyle gerçekleşmedi. 164 TUREB delegesinden 53’ünün hazır bulunduğu olağanüstü genel kurul, yeter sayı olan 83’e ulaşmadığı için Seçim Kurulu hakimi tarafından tutanak altına alınarak iptal edildi. Böylece Birlik Başkanı Ahmet Zeki Apalı ve yönetiminin normal sürelerinin sonuna kadar görevde kalmaları kesinleşti.

"Baskı altına almaya çalıştılar"

Bazı oda yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleştirilen ve kendileri tarafından da tespit edilen usulsüzlüklerin, yargıya taşınarak aleyhlerinde bir kampanyaya dönüştürüldüğünü anlatan Ahmet Zeki Apalı, kendisi ve yönetim kurulundaki bazı üyelerin bir takım çevrelerce “organize” bir şekilde BİMER, CİMER ve Kültür Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu’na şikayet edilerek baskı altına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Delegeler çağrıya itibar etmeyerek gereken cevabı verdi

Bu çalışmaları yürütenlerin gerçek niyetlerinin delegeler tarafından görüldüğünü belirten Ahmet Zeki Apalı, “Delegelerin büyük çoğunluğu yaşanan olayları gördü, usulsüzlüklere karıştıkları için haklarında suç duyurusunda bulunduğumuz kişilerin önderlik ettiği olağanüstü genel kurula itibar etmeyerek gerekli cevabı verdi" dedi.

"Zaman ve enerji kaybettiren bu ortamı geride bırakıp önümüze bakacağız"

Yaşanan süreçten kurumun imajının zarar görmesinden fevkalade üzgün olduğunu da dile getiren Ahmet Zeki Apalı, “Pazartesiden itibaren kurumumuzu meşgul eden, gereksiz zaman ve enerji kaybettiren bu ortamı geride bırakıp önümüze bakacağız. Yapılacak çok işimiz, alınacak çok yolumuz var” diye sözlerini tamamladı.

Yorumlar
Alper Ertübey
29 Temmuz 2018, Pazar 02:34
...bir takım çevrelerce “organize” bir şekilde BİMER, CİMER ve Kültür Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu’na şikayet edilerek baskı altına alınmaya çalışıldığı... ne demektir? Burada TUREB Olağanüstü Genel Kurul çağrısını, kimin haklı olduğunu tartışmayacağım. Ne var ki, TUREB Başkanı'nın açıklamasındaki ifadeler çok rahatsız edicidir. Burada sözü edilen "bir takım çevreler", TUREB'in üyesi olan rehber odalarıdır. Bir şeyi "organize" etmek, yani örgütlemek en doğal haktır. BİMER, CİMER ve Kültür Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu devletin yetkili organlarıdır. Olağanüstü genel kurul süreci tıkandığında, rehber odalarının yasa gereği başvurması gereken kurumlardır. TUREB başkanı, OGK talebini, sanki karanlık ve gayrımeşru çevreler kendisine kumpas kurmuş gibi kamuoyuna yansıtıyor. Kendisinin Türkiye'deki rehber odalarına böyle bir yakıştırmada bulunması kabul edilemez. Boşa zaman geçmesinden bu kadar sıkıntılıysa, OGK'nu 6 ay oyalamayıp hemen toplasaydı da rehber sorunlarına eğilmek için dah
Alper Ertübey
28 Temmuz 2018, Cumartesi 02:25
...bir takım çevrelerce “organize” bir şekilde BİMER, CİMER ve Kültür Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu’na şikayet edilerek baskı altına alınmaya çalışıldığı... ne demektir? Burada TUREB Olağanüstü Genel Kurul çağrısını, kimin haklı olduğunu tartışmayacağım. Ne var ki, TUREB Başkanı'nın açıklamasındaki ifadeler çok rahatsız edicidir. Burada sözü edilen "bir takım çevreler", TUREB'in üyesi olan rehber odalarıdır. Bir şeyi "organize" etmek, yani örgütlemek en doğal haktır. BİMER, CİMER ve Kültür Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu devletin yetkili organlarıdır. Olağanüstü genel kurul süreci tıkandığında, rehber odalarının yasa gereği başvurması gereken kurumlardır. Olağan Genel Kurul toplamak ne kadar yasal, demokratik ve meşru ise, Olağanüstü Genel Kurul toplama talebi de o kadar yasal, demokratik ve meşrudur. Gerekli ya da gereksiz, doğru ya da yanlış ayrı bir tartışma konusudur. Nitekim, TUREB yönetiminin aylarca geciktirmesine karşın olağanüstü genel kurul yapılması kararı alınmış ve del
Cenk Cengiz
28 Temmuz 2018, Cumartesi 12:57
Sağduyu kaybetmemisdir, Tureb kazanmıştır.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha