'Tur otobüsü kaza yaptı' haberlerine tepki!

'Tur otobüsü kaza yaptı' haberlerine tepki!
30 Ağustos 2022, 14:24
Seyahat Acentaları Yöneticileri (SAYD) Başkanı Mehmet Gem Bursa'da meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü otobüs kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

SAYD Başkanı Mehmet Gem, önceki gün Bursa İnegöl Kocayayla mevkiinde meydana gelen ve 5 kişinin öldüğü 38 yaralandığı trafik kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

Kaza yapan otobüs tur otobüsü değil!

43 ACT 702 plakalı, Kütahya Özlem Seyahat'e ait otobüsün karıştığı kaza ile ilgili olarak yaptıkları araştırmayla ilgili bilgileri paylaşan Gem otobüsün Kütahya Tavşanlı ilçesinden Bursa Mudanya’ya denize giden bir grup tarafından kiralandığını, otobüsün Turizm Seyahat acentacılığı faaliyetiyle hiçbir ilgisinin bulunmadığını dile getirdi. Buna rağmen tüm basın ve kamuoyunda 'Tur otobüsü kaza yaptı' şeklindeki açıklamaların gerçeği yansıtmadığını belirten Gem şu ifadeleri kullandı:

" Özellikle ana medya ve turizm basınının bu tür haberleri yaparken, muhakkak surette ilgili Valilik, Kaymakamlıkların Basın ve İletişim Büroları, Cumhuriyet Savcılıklarının Soruşturma Bürolarından haberi teyit ettirip kamuoyuna sağlıklı ve düzgün bilgileri nakletmesini istemek ülkemizde faaliyette bulunan on binin üzerindeki Turizm Seyahat Acentaları'nın talebidir.

Bu başlıkta yayınlanan haberler Seyahat acentalarını zan altında bırakıyor

Bu başlıkta yayınlanan haberler ile ülkemizdeki tüm TURİZM SEYAHAT ACENTALARI zan altında bırakılmakta, kamuoyunda TURİZM SEYAHAT ACENTALARI nezdinde olumsuz intibalar bırakmaktadır. Kaza haberleri ile ilgili olarak TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ’nin BÖLGESEL TEMSİL KURULLARI’nın gerçeği yansıtmayan, TURİZM SEYAHAT ACENTALARI ile ilgili olmayan, sektörün itibarını zedeleyici haberler ile ilgili olarak tekzip metni yayınlaması, kamuoyu önünde daha etkili olacağı muhakkaktır.

Konu ile ilgili tüm basın ve medya kuruluşlarının özellikle pandemi sonrasında zorluklarla görevlerini ifa etmeye çalışan TURİZM SEYAHAT ACENTALARI’nın itibarını ve güvenilirliğini zedeleyecek sektör ile ilgisi olmayan kaza haberlerinin servis edilirken özellikle dikkat edilmesini tüm kamuoyundan rica ederiz."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha