Tur operatörlerinden otellere iç pazar uyarısı!

Tur operatörlerinden otellere iç pazar uyarısı!
20 Kasım 2021, 11:41
Dün Antalya Belek'te başlayan 1. TÜRSAB Turizm Kongresi tüm hızıyla sürüyor. Bir çok oturumun düzenleneceği kongrenin ikinci gününde 'İç Turizmde Yeni Dönem' panelinde önde gelen tur operatörlerinin temsilcileri önemli açıklamalarda bulundu.

TÜRSAB'ın üyeleri arasında iletişim ve dayanışmayı artırmak için bu yıl Antalya'da ilk defa düzenlediği Turizm Kongresi dün başlamıştı. Belek'te Pine Beach Hotel'deki kongrenin ikinci gününde çok sayıda oturum düzenlenecek. Oturumlar sabah saatlerinden itibaren başladı.

'İç turizmde yeni dönem' konuşuldu

TÜRSAB İç Turizm İhtisas Başkanı Mete Vardar moderatörlüğünde düzenlenen 'İç Turizmde Yeni Dönem' oturumunda Coral Travel Genel Müdürü Mehmet Kamçı, Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, Tatilbudur - Kontrat ve Operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk ve Setur Yurt İçi Türkiye Operasyon Müdürü Serhat Günay panelist olarak yer aldı.

Vardar: Turizmde ikinci kurtuluş savaşımızda yalnız kaldık ama pes etmedik

Panelin moderatörü TÜRSAB İç Turizm İhtisas Başkanı Mete Vardar, turizmde ikinci bir kurtuluş savaşı verdiklerini söyledi. Vardar, " Zaman zaman yalnız kaldığımızı hissettik ama pes etmedik. İade süreçlerini tamamlarken bir yandan da pandemi sonrası için hazırlıklar yaptık ve ciddi mücadele verdik." diye konuştu.

Kaan Karayal: Seyahat acentalarına kolaylık gösterilmedi

Vardar, sözü Tatil Sepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal'a verdi. Pandemiyle birlikte sektörde yaşanan süreçleri anlatan Karayal, " O süreçte yalnız bırakıldık. Havayollarına kolaylık için para iadesinin durdurulduğu bir süreç vardı. Seyahat acentaları için böyle bir şey yapılmadı. Bu süreç seyahat acentasıyla müşteriyi, müşteriyle tur operatörünü, tur operatörü ile otelciyi karşı karşıya getirdi." diye konuştu.

Oteller ' Dış pazar geri geldi hadi iç pazara sırtımızı dönelim' dememeli!

2021 yılının ise 2020'nin tam tersi olarak kötü başlayıp iyiye giden bir yıl olduğunu belirten Karayal şöyle konuştu: " 2021 yılında erken rezervasyon iyi geçmedi. Pandemi döneminde 350 kişilik bir istihdam yarattık. Böylesi bir dönemde hiç kolay değildi. 2022 beklentilerimize gelirsek, hepimiz çok umutluyuz, hem dış hem iç pazar olarak. Otellerde ' Dış pazar geri geldi hadi iç pazara sırtımızı dönelim' algısının oluşmaması çok önemli. Krizler yaşandığında iç pazar hep buradaydı. 2022'de de iç pazar otelciler için önemini korumalı"

Mehmet Kamçı: TGA, yurtiçinde de tanıtım yapmalı

Coral Travel Genel Müdürü Mehmet Kamçı'da tanıtımların sadece yurt dışında değil yurtiçinde de yapılması gerektiğini söyledi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı(TGA)'ya katkı veren şirketler olarak yurtiçinde tanıtım yapılmasını da beklediklerini belirten Kamçı, tanıtımın da sadece Akdeniz, Ege olarak düşünülmemesi gerektiğini vurguladı. Kamçı, ülkenin diğer bölgelerindeki turizm ürünlerinin de tanıtılması gerektiğini söyledi.

Mustafa Kemal Çubuk: Tatil bu sene yatırım aracına dönüştü

Tatilbudur kontrat ve operasyon Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Çubuk'ta " Tatil bu sene yatırım aracına dönüştü" diye konuştu. Bugün 5 bin TL'ye alınabilecek tatilin sezonda 12 bin TL'ye alınabileceğini belirten Çubuk " Tabi yer kalırsa" ifadelerini kullandı.

Otelci dostlarımız bu gerçeği unutmamalı!

TGA’nın iç pazara da destek vermesi gerektiğini söyleyen Çubuk, " İç turizm bir sigortadır. 2022 iyi görünüyor ama herhangi küçük bir sorun olduğunda yine döneceğimiz yer iç pazardır. Otelci dostlarımızın bu gerçeği unutmamasını özellikle rica ediyoruz." dedi. Tüketicilerin online tatil alırken dikkatli olmaya çağıran Çubuk, özellikle 2022 sezonunda daha dikkatli olunması gerektiğini ifade etti.

Serhat Günay: Cari açık denilince akla geliyoruz

SETUR Yurt içi Türkiye Operasyon Müdürü Serhat Günay'da TÜRSAB kongresinin önemli bir organizasyon olduğunu ve senede bir kere değil birkaç kere yapılması gerektiğini belirterek sözlerine başladı. Turizmcinin cari açık denildiğinde akla geldiği eleştirisinde bulunan Günay, " Bu dönem o kadar yalnız bırakılmadık ama arkası da gelmedi" dedi. Turizmcinin bütçe yapmasının Türkiye şartlarında zorluğuna dikkat çeken Günay, otelcilere sağlanan desteklerin ülkenin gençlerine istihdam yaratacak şekilde dizayn edilmesi gerektiğini söyledi.

Turizmin Türkiye’nin en değerli varlığı olduğunu anlatan Günay, bunun tüm kesimler tarafından özümsenmesi halinde cari açığın ve işsizliğin konuşulmayacağını ileri sürdü.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha