Tuncay Aşcı: Rezervasyonda şimdiden yüzde 90’lardayız

Tuncay Aşcı: Rezervasyonda şimdiden yüzde 90’lardayız
11 Mayıs 2021, 11:03
Astaş Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Aşcı turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Mandarin Oriental Bodrum, Kempinski Residences, Armani/Casa gibi dünya çapındaki prestijli markalarla yaptığı işbirlikleriyle gayrimenkul ve turizm sektöründe faaliyet gösteren Astaş Holding’in Yönetim Kurulu Üyesi Tuncay Aşcı Dünya Gazetesi'nden Özge Yavuz'a değerlendirmelerde bulundu.

Temmuz-Ağustos rezervasyonları yüzde 90 doluluğa ulaştı

Aşcı’nın verdiği bilgilere göre, Bodrum’daki otelleri Mandarin Oriental Bodrum’da, şimdiden Temmuz-Ağustos rezervasyonları yüzde 90 doluluğa ulaştı. Pandemi öncesinde ağırlıklı olarak İngilizlere hizmet veren otelde, misafir profiline Ruslar da eklendi.

Mayıs'ta yüzde 70 doluyuz

Mart ayında artan vaka sayısının elbette sektörün moralini bozduğunu belirten Aşçı, " Ancak bugünlerde yaşadığımız kapanma sürecinin bu sayıları ciddi oranda düşüreceğini düşünüyorum. Özellikle bu kapanma sonrasında Mayıs sonundan itibaren Haziran’ın başıyla birlikte, hem Avrupa’daki aşılanma sayısının yükselmesi hem de seyahat yasaklarının kaldırılmasıyla Türkiye’ye tekrar iyi bir rezervasyon talebi olacağını düşünüyorum. Mayıs’ta seyahat yasaklarına rağmen doluluk oranımız yüzde 70’ler seviyesinde. Haziran’da da artarak devam edeceğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Standard oda fiyatımız 1500 euro

Otele özel jetleriyle gelenlerin sayısı fazla olduğunu belirten Aşçı, " Mandarin Oriental Bodrum projemiz 600 dönüm içinde yer alıyor ancak otelin faaliyet alanı 200 dönüm. 2.5 kilometre sahili olan bir yer. Pandemi koşullarına yönelik özel sertifikalarımız var. Zaten Mandarin Oriental bu konuda hiç taviz vermiyor. Üst düzey gelir grubu mensupları, evde oturmak yerine Mandarin Oriental Bodrum gibi rahat edebilecekleri bir yerde olmak istiyorlar. Geçen sene yüzde 95 doluluğa ulaştığımız otelimizde, rezidanslar, süitler, villalar ve normal odalar var. Biz kapasiteyi 137 anahtar olarak değerlendiriyoruz ancak burada yaşam alanlarımız çok geniş metrekareli. Standart oda fiyatı gecelik 1.500 Euro. Suitlerin geceliği 3 ila 5 bin Euro, villalar ise 15 ila 20 bin Euro arasında." ifadelerini kullandı.

En çok hangi ülkeden gelen var?

Dünyanın her tarafından gelen misafirlerinin olduğunu belirten Aşçı, " Normal şartlarda 1.sırada İngiltere vardı ancak bu sene diğer ülkelerin yanı sıra ciddi sayıda Rus misafiri ağırlayacağız. Pandemiyle birlikte üst gelir grubundaki Ruslar Türkiye’yi keşfetti. Tercihlerini Avrupa’dan yana kullanan Ruslar, geçen yıl pandemi nedeniyle rotayı Türkiye’ye çevirdi. Bu akımın sadece tatil bölgeleri değil tüm Türkiye’ye yönelik olarak bundan sonra da devam edeceğini düşünüyorum. Öte yandan otelimize ABD’den, Avrupa’dan, Doğu Bloku ülkelerinden ve Körfez Bölgesi’nden misafirlerimiz geliyor. Şu anda otelimizde yabancılar kadar Türk misafirlerimizi de ağırlıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar
ALİ Uysal
12 Mayıs 2021, Çarşamba 10:22
Standart oda günlük 15 bin Türk Lirası... Villa günlük 150-200 bin Türk Lirası.. Buna rağmen Otel dolu öyle mi!?
Hayallerle ya?amakta güzel...
12 Mayıs 2021, Çarşamba 06:49
Hangi gezegen orasi %70 dolu olan yer bizede soyleyin bizde gidelim. Hayal gucunuz çok kuvvetli anlasilan.
Denisteas
12 Mayıs 2021, Çarşamba 05:28
Söylediğiniz paralarla lüks hayat sürer geberir gidersiniz. Çalışan kesime gelince kanını emersiniz. Sahi askeri ücret veriyorsunuz degilmi maaşları ? Ha birde pandemi nedeniyle yarı zamanli çalışma gösterip oradanda yirtarsiniz siz bravooo!!!!
At yalanı s.... İnananı
11 Mayıs 2021, Salı 11:44
Yav he he
Coronasevdi
11 Mayıs 2021, Salı 08:47
Corona bak dalgana koçum biz tatildeyiz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha