Tunç Batum: Bu sağlanırsa Ege otelleri de kışın kapanmaz

Tunç Batum: Bu sağlanırsa Ege otelleri de kışın kapanmaz
12 Eylül 2022, 09:12
Hilton Dalaman Genel Müdürü ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Tunç Batum, kış sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜROFED Başkan Yardımcısı Tunç Batum, pandemi kısıtlamalarıyla geçen iki yılın ardından, ertelenmiş tatil talebinin, satın alınmış ama ertelenmiş tatillerin bu kış sezonunda etkili olduğunu söyleyerek, gerçek taleplerin 2023’te görülebileceğini söyledi.

Bakanlık Almanya'da emekli sandıklarıyla anlaşabilir

Batum, enerji krizi sebebiyle emekli Almanların Türkiye’de daha çok tatil yapacağı konusunda temkinli olduklarını belirterek, “Azerbaycan’la enerji koridoru yaratıldı, Amerika likit gazla Avrupa'yı destekleyecek, elektrikli ısınma çözümleri yaratıyorlar yani çeşitli alternatifler bulmaya çalışıyorlar” dedi. Uzun yıllardır emekli turizmi, yani 65 yaş üzeri turistin özellikle Antalya’nın ucuz bölgelerine uzun dönem kış tatiline geldiğini söyleyen Batum, şu açıklamayı yaptı, “Shopping turizmi olarak satılıyordu. Oteller, kasımda kapatmak yerine kışlık maliyetlerini karşılamak, zarar etmeden kışı geçirebilmek için bu turistlere 20 eurolara oda paketleri satıyorlar. Bu açıdan Antalya çok şanslı. Direkt uçuşlar kışın da devam ediyor. Böylece gaz krizini de avantaja çevirebilirler. Mesela TGA ya da turizm bakanlığı Almanya’da emekli sandıkları ile anlaşılabilir. Emekli sandıkları maaşı tatil olarak ödeyebilir. Daha önce tur operatörleri aracılığıyla bu tip şeyler oldu. Emekli sandığı ödedi bir aylık tatil paralarını. Emekli sandıkları daha çok emekli turist için garanti verebilirse daha çok otel kışı açık geçirebilir.”

Ege'ye özellikle İngiltere'den uçuşlar devam ederse otellerimizi kışın da açık tutarız

Ancak Güney Ege’de direkt uçuşların kış döneminde bittiğini vurgulayan Batum, “Kasım ayında genellikle mice turizmi oluyor. Ardından bu bölgede birçok otel kapanıyor. Örneğin kış turizmi için noel çok önemli bir pazar. Bu bölgeye de uçuşlar olursa, bu bölgede birçok otel kapanmaz sezon 12 aya çıkarılabilir. Özellikle İngiltere’den uçuşlar devam ederse otellerimizi açarız. Dalaman, Marmaris bölgesinde bazı oteller ekim kasımda bile açık olmuyor” diye konuştu. (Dünya)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha