TUI Türkiye otellerinde son durum... Ali Aydın Turizm Ajansı'na değerlendirdi

TUI Türkiye otellerinde son durum... Ali Aydın Turizm Ajansı'na değerlendirdi
04 Aralık 2022, 19:59
Dünya'nın en büyük tur operatörü TUI, Türkiye'de 21 otelle faaliyet gösteriyor. TUI Hotels&Resorts Türkiye Yönetim Direktörü Ali Aydın 2022 sezonuyla ilgili Turizm Ajansı'na değerlendirmelerde bulundu.

Alman turizm devi TUI Group, 30 yılı aşkın deneyimi ve sunduğu özel konseptler ile Türkiye’de TUI Hotels & Resorts Türkiye çatısı altında hizmet veriyor.

Antalya, Bodrum, Marmaris ve Dalaman'da 21 oteli var

Merkezi Antalya’da bulunan TUI Hotels & Resorts Türkiye; Tui Blue, TUI Magic Life, Robinson Club gibi yüzde 100 TUI’ye ait uluslararası markalarına ek olarak TTH ve TT Hotels Turkey markalarını da kapsayan toplam 21 otelle faaliyet gösteriyor. TUI'nın otelleri Antalya, Bodrum, Marmaris ve Dalaman'da yer alıyor. TUI Hotels&Resorts Türkiye Yönetim Direktörü Ali Aydın 2022 sezonuyla ilgili Turizm Ajansı'nın sorularını cevaplanırdı.

Aydın: 2022'de Türkiye otellerimizin dolulukları yüksekti

TUI Hotels&Resorts Türkiye bünyesindeki oteller için 2022 sezonunun nasıl geçtiğine dair soruyu cevaplandıran Aydın 2022 sezonunda TUI Hotels&Resorts Türkiye çatısı altındaki otellerin genel doluluk oranları yüksek olduğunu ifade etti. Aydın, " Rusya-Ukrayna Savaşı ile ortaya çıkan olumsuz tablo kısa sürede toparlandı ve 2022 yaz sezonu oldukça verimli geçti." dedi.

2019 doluluklarına ulaştık

Bu yılın doluluklarını 2019’la kıyaslamasını istediğimiz Aydın şu yorumda bulundu: " 2022 sezonunu 2019 sezonu ile karşılaştırdığımızda 2022 yılında 2019 yılı doluluk oranlarına ulaştık."

TUI Türkiye otelleri en çok hangi pazarlardan müşteri ağırladı?

Antalya otelleri bu yıl özellikle Avrupa pazarlarından beklentilerin üzerinde turist ağırlamıştı. Ali Aydına TUI Türkiye otellerinin bu yıl en çok hangi pazardan misafir ağırladığını sorduk. Aydın bu soruyu şöyle cevaplandırdı: " 2022 yılında en çok misafiri sırasıyla Almanya, İngiltere, İskandinavya, Belçika, Hollanda ve iç pazardan ağırladık. 2019 yılı verileri ile karşılaştırdığımızda Avrupa Pazarının tamamında yükseliş trendi yakalamış durumdayız. Genel olarak tüm Avrupa pazarlarında artış yaşandı. Önceki yıllarla karşılaştırdığımızda hem doluluk, hem de fiyat artış gösterdi."

Yerli turist sayısı 2019'un üzerindeydi

Sezon başlarken ekonomik koşullardan dolayı iç turizmde gerileme olabileceğine yönelik yorumlar yapılmıştı. TUI Türkiye otellerinin ağırladığı yerli turist sayısındaki değişimi sorduğumuz Aydın şu cevabı verdi: " İç piyasada doluluk oranı 2022 yılında zirve yaptı, gecelemeler bir miktar azalsa da halen 2019 seviyesinin üzerinde.

Kış döneminde rezervasyon akışında artış var

Bu yıl Avrupa’da yaşanabilecek doğalgaz krizinden dolayı kış döneminde Antalya otellerine Avrupalı turistlerin yoğun ilgi gösterebileceği belirtiliyordu. Hatta bazı sektör temsilcileri “ Bu kış 3 milyon turist Antalya’ya uzun süreli konaklama için gelebilir” yorumları yaptı. Ali Aydın'ın konuyla ilgili değerlendirmesi şöyle: "Mevcut rezervasyon akışımızda olumlu bir eğilim fark ettik, ancak sezonda bu gelişme hakkında kesin tahminler vermek için henüz çok erken."

Bu kış TUI Magic Life Masmavi oteli açık olacak

Genelde Antalya otelleri Ekim gibi sezonu kapatıyor. Bu yıl rezervasyonlardaki artıştan dolayı kışın açık kalan otellerin sayısının artabileceği belirtilmişti. Ali Aydın TUI'nin Türkiye'deki 21 otelinden Antalya Belek'teki TUI Magic Life Masmavi otellerinin açık kalacağını ifade etti. Bu oteli 2021 yılından itibaren tüm yıl boyunca açık tutmaya başladıklarını belirten Aydın " TUI Magic Life Masmavi otelimiz hariç TUI Hotels&Resorts Türkiye bünyesindeki otellerimizi Ekim ayı sonunda kapatmış bulunmaktayız. Kış için olumlu eğilim bozulmadı, seyahat halen insanlar için yüksek bir değere sahip." diye konuştu.

2023 rezervasyonları iyi gidiyor

TUI Hotels&Resorts Türkiye Yönetim Direktörü Ali Aydın 2023 için rezervasyon akışı iyi gittiğini, önümüzdeki sezon hakkında iyimser olduklarını ifade etti. Aydın, " Bu yıl olduğu gibi bu yıl da ağırlıklı olarak Avrupa pazarından misafir ağırlayacağımızı düşünüyoruz". diye konuştu.

2019 yılına göre fiyatlarının arttığını da belirten Aydın, " 2023 yılı için tüm taraflarla analizlerimizi yapıyoruz ve buna paralel olarak görüşmelerimiz devam ediyor." dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha